| painkilleeer a întrebat:

Heii! Ce sampon sau tratamente care se pot face acasa (care le-ati incercat voi si au functionat) stiti pentru a scapa de matreata si cojile de pe pielea capului?

7 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

De regula, daca stii de unde provine, iti va fi mai usor sa te descurci cu ea. Matreata este de regula cauzata ori de uscarea excesiva a scalpului (fie folosesti un sampon nepotrivit pielii tale, fie te speli prea des pe cap) ori apare in cazul in care nu te clatesti cum trebuie.
Incearca sa clatesti foarte bine parul dupa spalare sau sa schimbi samponul. Head & Shoulders sau Clear.
Asa cum a sugerat si AvramIulia, o masca saptamanala cu ulei de masline, poate fi benefica impotriva matretii, daca este cauzata de uscarea pielii.

| Tzukushi a răspuns:

Hei, citeste aici despre mastile naturale

http://www.sfaturilemariei.com/......hidratare/

| ale7 a răspuns:

Hi! Pentru matreata Head&Shoulders

| ALLAboutMoney a răspuns:

Incearca cu crema de galbenele stai o noapte cu crema si apoi te speli te dai pe pielea capului(pentru coji).Iar pentru matreata un sampon ce contine gudron. Toate cele bune.

| Cosmin0768 a răspuns:

Pai i-ati un,, had and shoulders". E foarte bun

| AvramIulia12 a răspuns:

Incearca cu ulei de masline. Dupa ce te speli pe cap cu un sampon(oarecare) te ungi cu ulei de masline la radacini, lasi vreo 10 min. sa actioneze s apoi clatesti cu apa calduta.La mine a functionat deci sper sa functioneze si la tinewinking

| painkilleeer explică (pentru AvramIulia12):

Si e bun uleiul de masline cumparat de la supermarket?