| anonim_4396 a întrebat:

sunt o fata de 15 ani ...cu un ten creol nu foarte inchis...si as vrea sa stiu cum ar fi bine sa ma machiez...de obicei folosesc creion negru si rimel pentru ca imi scoate in evidentza ochii.si luciu de buze... fond de ten sau pudra ceva de genu nu folosesc...nu am cosuri si nici alte impuritati deci nu am nevoie... oare e bine cum ma machiez? va multumesc

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Femeile cu tenul ceva mai inchis stralucesc in gri, maro, argintiu, bronz si teracota. Blush-ul trandafiriu si rujul rosu, caramel sau de culoarea murei sunt si ele o optiune reusita. Dar stati departe de nuantele portocalii!

Fardurile naturale arata cel mai bine pe un ten masliniu. Pentru ochi, creolele mai pot incerca si grena inchis sau albastru. Culorile metalice inchise pot produce si ele satisfactie. Blush-ul trebuie sa fie bronz inchis, pruna, castaniu sau teracota iar buzele obligatoriu colorate in nuanta boabelor de cafea, a prunei, rosu cafeniu sau culoarea migdalei. De evitat culoarea rosie.Bafta.

4 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

E perfect adevarat ce-ti scrie carmen. Nu ai nevoie de creion, mai ales daca esti creola.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai bine la varsta ta ar fi sa nu te machiezi deloc.

| alexutza_6507 a răspuns:

Un fard auriu sidefat te va face sa arati ca o o printesa din basme.Foloseste si un fard de obraz pentru accentuarea trasaturilor. Poti folosi unul rozaliu sau culoarea piersicii.Pe buze foloseste un luciu roz bomboana.Nu uita de rimel de volum.
MEGA SFATbig grinaca ai parul suficient de lung iti poti face bucle cu ondulatorul. Vei arata angelica, superba

| carmen_9743 a răspuns:

Eu as folosi la baza ochiului fard alb (pentru luminozitate) si nuanta de roz pentru zi. (vb de roz pal ca sa nu se observe machiajul ci doar sa scoata in evidenta trasaturile) rimelul e ok, luciul la fel. Creionul negru dupa parerea mea aspreste trasaturile si imbatraneste. Mergi pe machiaj cat mai natural si-ai sa vezi rezultate! Baietilor le plac fetele cat mai naturale. Ocoleste stridenta ca oricum vei atrage prin tineretea ta. Cauta sa fii feminina si delicata si-ai sa ai surprize placute desigur