| ericka9 a întrebat:

Sunt reprezentant Avon si am o problema: cateva cliente nu mi-au platit comanda, totalul fiind de 210 lei. Nu-mi raspund la telefon, nici la usa...Ce pot face? Nu pot plati din banii mei pentru ca nici n-am si chiar de-as avea, de ce sa platesc eu pentru produsele altora? Pot pati ceva din "partea" companiei Avon? Ma refer... vreo amenda sau chestii din acestea? Poate ma poate lamuri cineva!

Răspuns Câştigător
| OoKidaLoveoO a răspuns:

Nu,tu doar ai facut ce trebuia sa faci. Daca ele nu au platit in cel mai rau caz iti poate da o amenda sau sa te puna sa platesti dar nu asa este..De obicei se intampla cv cu clientele respective, nu stiu ce, le interzic comandarea altor produse avon etc..nu stiu mai mult dar tu nu vei fi sanctionat.

| Azµre a răspuns (pentru OoKidaLoveoO):

Exact ea va fi sancționată pentru că, comanda vine din partea ei. Ea trebuia să strângă întâi banii apoi să dea comanda! Avon are dreptul să pună penalități cât să te dea și în judecată în cazul în care nu plătești.

| OoKidaLoveoO a răspuns (pentru Azµre):

Exact.Am auzit cazuri in care diferite comenzi au fost date in jur de 500 de euro, si mno nu reprezentantu-l a fost de vina, ci cel care comanda si firma l-a dat in judecata, si pe langa ca el a dat banii pe ce a comndat a mai si platit in plus.

| Azµre a răspuns (pentru OoKidaLoveoO):

Aici e cu du-te vino, în cazul în care reprezentantul depunde o plângere împotriva clientului și în cazul în care compania merge pe acestă premiză altfel tot pe reprezentant îl trage de bile!
Cunosc cazuri, se vor trimite mustrări reprezentantului, până într-un final când cei de la avon vor deschide un proces și atunci reprezentantul va fi tras la răspundere.
Totul e cu du-te vino.
Greșeala este a reprezentantului pentru că nu a ținut cont cu ce fel de clienți lucrează. Fie scoate bani de la el din buzunar fie ajunge în instanță.

4 răspunsuri:
| Dollicious a răspuns:

Chiar daca nu vrei, va trebui sa platesti de la tine in cazul in care ele nu-ti dau banii, deoarece tu vei fi cea avertizata si se aplica penalizari in fiecare zi dupa depasirea termenului de plata.