| Melissa_4345 a întrebat:

Buna TPU.acum cateva zile mi-am cumparat o crema de la farmacie " Stop acnee", farmacista a zis ca e foarte buna dar mie nu mi s-a parut asa. m`am dat cu ea de 4-5 ori si nu stiu dc a inceput sa ma se " arda " fatastraight face...am pielea foarte aspra intr-o zona a fetii si e foarte rosie. de cateva zile tot o am si nu trecestraight face nu stiu ce sa facsad. nici cosurile nu mi-au trecut. va rog spuneti-mi ce as putea face sa scap de " arsura".[fara sa ma duc la doctor-@]

dau funda si vot plssad

Răspuns Câştigător
| PhotoIsMyLife a răspuns:

Buna!
Poate ti se va parea o prostie, dar crede-ma ca face minuni :X:X formeaza o pasta din 4 pastile de aspirina peste care pui o lingurita de apa, lasa putin pana se inmoaie (un minut) apoi amesteca. Aplica acest amestec de doua ori pe zi timp de 4 zile, lasi sa actioneze 15 minute pana se usuca aspirina apoi te speli cu apa calduta, cosurile tale se vor vindeca Pentru puncte negre iti recomand cu cea mai mare incredere de la Yves Rocher Crema Exfolianta Spumanta Ultra Purete pentru ten gras (este un gel crema verde cu particule abrazive cu care te speli pe fata in loc de sapun) Punctele negre se vor "curata" dupa aproximativ o saptamana, iar fata ta va fi mai curata

ATENTIE insa: aspirina usuca, acel gel-crema pentru curatare sterge orice urma de sebum, s-ar putea apoi sa te confrunti cu problema pielii uscate care va face coji. Impotriva acestui fenomen, cumpara de la farmacie Vitamina A uleioasa, este la sticluta, aprox 5 lei, si te dai cu putina vitamina A pe toata fata dupa ce aplici acest tratament.
Nu vei mai avea nici un cos dupa 2-3 saptamani, GARANTAT!
Http://www.info-ghid.com/......gre-s.html
http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://www.tpu.ro/......cte-negre/
Sărbători fericite!

5 răspunsuri:
| Vali87 a răspuns:

Multi evita sa se duca la dermatolog dar gresesc, crede-ma. Ia bilet de trimitere de la medicul de familie ca nu trebuie sa dai nimic. Spune-le parintilor tai prb pe care o ai si da telef la policlinica si o sa iti dea o ttrimitere sau du-te la o clinica cu plata dar acolo e destul de scump cam 70 RON consultatie + 30 40 ROn fiecare control periodic. Si eu am aceeasi problema sa stii. Ce iti recomand du-te la un dermatolog. Nu mai folosi ce iti recomanda farmacistele nu vreau sa le denigrez dar nu au studii de specialitate sa stii, pentru a vinde niste produse farmaceutice trebuie doar sa urmezi niste cursuri si atat. Aa ca unele se mai pricep la boli din astea dureri de cap eczeme etc etc este adevarat. Eu de exemplu ma mai duceam sa cumpar in farmacii anumite prd pentru acnee si se uitau alea la mine nu intelegem ce le ceream desi aveau prd respectiv. Deci trage singura concluzia. Aa ca astia de la Sensiblu, Dona si Help Net mai au consultanti din aia dermatocosmetici este adevarat dar nici aia nu au facultatea de dermatologie facuta.
. NU MAI FOLOSI PRODUSE ASA DIN AUZITE pentru ca un prd poate fi bun pentru un anumit ten si prost pentru alt tip de ten. Asa creme bune sunt brevoxyl si skinoren pentru acneea usoara medie si retin a, isotrexin pentru acneea severa. SI mai sunt cele pe baza de alfahidroacizi gen Keracnyl, Sebium AKN pentru ten gras. Ideea e ca de regula se da o combinatie de produse, cu una te dai dimineata si cu una seara, si dc e vb de acnee mai severa se recomanda si niste antibiotice. Deci de aia iti zic DU-TE LA DERMATOLOG. Eu ma confrunt cu pete post acneice, rosii, nu am o acnee severa ci usoara dar am un ten destul de urat si din august anul trecut ma dau cu diferite creme si nu am obtinut nici un rezultat. Prin urmare azi ma duc la dermatolog sa vad ce spune. Din pacate am mai fost si la alti 3 dermatologi si nu m-au tratat corespunzator. Si am mai vazut si pe altii pe alte formuri spunand acelasi lucru. Ideea e sa dai peste un dermatolog bun si sa fii si tu consecventa pentru ca nu poti obtine rezultate in cateva zile sau saptamani. SI dc nu ai o acnee severa ci una medie usoara, cred ca daca urmezi un tratament consecvent de 4 5 6 luni o sa obtii rezultate bune.
Bafta! AA si dupa aia trebuie sa iti ingrijesti tenul cu diverse creme, geluri antiacneice ca sa nu recidiveze. Sau ma rog mai sunt mastile cu argila, aspirina, zeama de lamaie si nu numai

| Lorenna a răspuns:

Buna...

pai`.

incearca sa te speli cu apa calduta pe fata

vezi daca iti trece

daca nu incearca o crema de fata de la Dave

| xLouana a răspuns:

Inceraca o crema hidratanta cu ph neutru

| yoo23 a răspuns:

Cred ca ai piele sensibila la substantele din crema.Sau poate te-ai dat prea mult cu ea. Nu te mai da cu ea daca vezi ca are efecte secundare si cumpara alta, de preferat du-te la doctor, iti poate recomanda ceva mai bun.

| BuBuMtti a răspuns:

Un coleg de al meu a avut nasul plin de cosuri in prima zi de scoala... iar a doua zi nu le mai avea l-am intrebat cum a reuzit sa scape de ele si el a spus ca a folosit un amestec de scortisoara si miere pus pe un pansament pe care l-a tnut pe nas toata noapte, iar dimineata... pufff. nasul era curat, incerca si tu