| BuGsstormbunny a întrebat:

Am o mica arsura la deget, am avut basica dar s-a spart, acum zona e rosie si simt caldura locala. Am dat cu spirt. Ce sa mai fac? Au trecut cateva zile de la arsura.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu se pune spirt pe o rană deschisă, mai ales dacă e vorba de arsură! happy
Cred că te-a pișcat, de ai sărit in sus de durere...))
Puteai pune apă oxigenată si un pansament steril.
La farmacie sunt unguente ca Dermazin, Neopreol pentru tratarea si prevenirea infectiilor in urma arsurilor. Dar, cel mai rapid si eficace rămâne Cicatrydina (spray sau unguent, indiferent), care vindecă rapid.
Dacă e o rană mică, pansează degetul cu fașă, nu cu plasture!

| Crackman a răspuns:

Pui crema daca tii neaparat daca nu iti vezi de viata si peste o luna trece