| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea si eu sa stiu, eventual de la fetele intregi la cap care au trecut de varsta asta de ceva timp, ce fel de sutien ar trebui sa port ca sa nu imi "afecteze" sanii, ci sa-mi creasca frumos si sa fie sanatosi. As dori sa-mi recomandati eventual niste site-uri sau magazine bune si cu preturi accesibile unde as putea gasi astfel de sutiene, de calitate. Multumesc!

10 răspunsuri:
| xClementine a răspuns:

Hei, deja esti adolescenta, orice adolescenta poarta sutien, pana la urma trebuia sa-ti iei unul odata si odata! Eu iti recomand mai degraba bustierele, le poti incerca pe alea clasice sau alea sport care sunt ceva mai elastice si-ti ofera sustinere, mai apoi poti trece la sutiene de-a binelea, bustul n-are legatura, sunt tipe cu sanii mari care poarta astfel de bustiere. Plus ca sunt si mai comode. :)
http://www.e-lenjerie.ro/bustiera_bumbac_-p736.html
Uite un model, la 35 de lei si ai mai multe culori de ales. Daca nu vrei asa, cauti pe net, sunt mai multe modele. In cazul in care nu te descurci, imi dai un mesaj. Bafta! :)

| Oana92 a răspuns:

Hey! Nu stiu sa iti recomand magazine, dar iti pot spune ca un sutien este potrivit daca dupa ce il dai jos nu au ramas urme rosi pe piele. Si normal, e important sa nu fie nici pre mare nici prea mic. Spor la cautathappy

| raluk27 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te duci prin magazine. Studiezi mai multe modele, probezi, vezi in care te simti cel mai bine si care ti se potriveste. De pe site-uri nu iti poti da seama. Risti sa dai banii aiurea si sa nu iti vina. Du-te la Jolidon, la New Look, ca au chestii dragute, la Oysho, Debenhams, Marks and Spencer. Depinde si in ce oras stai. Iti sugerez sa rezervi pentru sutien cam 100 de lei (poate fi si mai ieftin de atat). Ia unul de calitate, de preferat din bumbac si nu il lua foarte strans pe corp ca iti deformeaza coloana.

| CuteMe a răspuns (pentru raluk27):

Mersi...numai ca, sincer, mi-e putin cam rusine, adica mi-e frica sa nu spuna ceilalti " Uite si copilul asta! Cica isi ia sutien." ma simt putin penibil. cum pot scapa de senzatia asta?

| raluk27 a răspuns (pentru CuteMe):

Pai nu o sa spuna nimeni. Acum sunt sutiene de toate marimile, inclusiv foarte mici. Oricum, ori sunt magazine in care te invarti singura, iti iei ce-ti trebuie si probezi ce vrei fara sa te bage nimeni in seama, ori daca mergi intr-un magazin gen Jolidon, sunt vanzatoare foarte amabile, care nu o sa comenteze nimic. Pana la urma e normal sa iti cumperi sutien la varsta asta. Pe vremea mea nu erau sutiene asa mici si putam bustiere. Eu zic ca mai penibil o sa te simti daca nu poti si comenteaza colegii la scoala. Pana la urma e un sutien. Altele cumpara prezervative, tampoane si anticonceptionale, la 14 ani. Crezi ca se simt prost?

| CuteMe a răspuns (pentru raluk27):

Aici ai si tu dreptate...mi-ai reamintit ca suntem in secolul XXI

| ciocolatacupiperrosu a răspuns:

O bustiera ar fi recomandata. Dar cel mai bine ar fi sa te duci intr-un magazin cat de cat "de specialitate" pe tema asta si sa intrebi acolo fara rusine. Mama ta te poate ajuta.

Bafta

| Feeltheflow15 a răspuns:

Depinde de ce bust ai adica cat de mare ma refer poti incerca sutienele de la triumf dar cel mai bine bustiera pana la liceu :*

| CuteMe a răspuns (pentru Feeltheflow15):

Scuza-ma...imi poti spune si niste preturi te rog frumos, ca am intrat acum pe site-ul lor, toate bune si frumoase, numai ca preturi 0... un pret dupa care m-as putea ghida ar fi ok. multumesc!