| andreyyya a întrebat:

Am 17 ani si la inaltimea de 1.73m am 60 kg. Nu sunt o persoana grasa, ci potrivita, dar vreau sa fiu slaba si sa slabesc vreo 3-4 kg. Problema mea este ca am un metabolism extrem de lenes. Am incercat tot felul de diete, sport si alte modalitati dar nu am reusit cu nici un pret sa slabesc. Daca va confruntati cu aceeasi problema ca si mine sau aveti ceva sugestii va rog sa ma ajutati. Mersi anticipat!

3 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Abdomene(50-60 pe zi şi dimineaţa şi seara),genoflexiuni(la fel ca la abdomene,cu cât mai multe cu atât mai bine),alergi constant,bei mulţi litri de apă/zi,sport minim 1 oră/zi,reduci din mâncăruri,consumi mai multe fructe şi legume.Uite un fel de program de alimentaţie pe care îl poţi urma dacă vrei:
-dimineata,mănânci un bol de fulgi de cereale(deci fără cereale cu ciocolată sau altele de genul ăsta...);
-între masa de dimineaţa si cea de prânz ,mănânci nişte fructe,orice fructe vrei(de preferat merele),sau legume;
-la masa de prânz,o salată de roşii şi castraveţi(am dat un exemplu,tu îţi poţi face ce tip de salată vrei).O poţi mânca aşa sau cu pâine de secară;
-în timpul zilei,între masa de prânz şi cea de seară,idem,fructe(să nu mănânci dulciuri);
-seara,e de preferat să nu mănânci nimic,pentru că se depune pe abdomen,dar dacă ţie foame,iarrr fructe.ŞI NU UITA DE APĂ MULTĂ!
Poate ţi-am fost de folos,tu alegi dacă vrei să urmezi programul ăsta sau nu,totuşi mulţi au încercat(chiar şi de pe TPU.)şi au slăbit într-un timp destul de scurt fără să se înfometeze sau să se îndoape cu pastile.
Baftă.

| Doctoru_7315 a răspuns:

Mergi la un specialist, nu te lua dupa diete luate de pe net sau tv, dieta se face de catre un specialist pentru fiecare persoana in functie de organismul fiecaruia. Sincer la 17 ani nu vad de ce ai vrea sa slabesti, kilogramele sunt irelevante, altceva conteaza, e mult de spus. Sfatul meu, contacteaza un specialist.

| robertionutz3333 a răspuns:

Pai poti incepe prin a manca mancare sanatoasa in care nu se include mancare de fast-food si sa faci macar cate 30-40 minute sport in fiecare zi iar sa nu mananci noaptea cam atat pentru a tine cura si sigur o sa slabesti. spor la treaba fundasmug?