| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 12 ani si sunt foarte dezvoltata. Am 1.70, par nedorit, sani etc. Si imi creste par la subrat si nu mai suport. Imi dau cu bicul, MA IRIT. Imi dau cu crema depilatoare, MA IRIT. Imi pun ceara rece, MA IRIT si nici macar nu merge. As intreba-o pe mama daca ma poate programa la salon sa imi faca ceara de aia calda, dar imi e rusine si frica si de ceara si de mama rolling on the floor Nu stiu daca m-ar lasa. Iar epilarea definitiva nu cred ca e buna pentru piele din cate am inteles. Cum as putea sa o conving pe mama de salon? I-am spus ca nu sunt multumita de ceara asta rece si nu cred ca ma va mai lasa, dar nici cu par la subrat nu pot sta acum ca doar vine vara. Va rog fara misto;-;

EDIT: Daca si cu ceara calda ma irit? Oare ar trebui sa apelez la epilare definitiva? NU CRED ca mama m-ar lasa, si macar am voie la varsta asta? Parca e cu ceva laser nu?

4 răspunsuri:
| Parmalat a răspuns:

Dupa ce razi parul, foloseste un after-shave balsam de barbati ca sa nu te mai iriti. Nivea, Gilette sunt destule, mergi si ceri la vanzatoare after-shave balsam pentru barbati.

Si peste el poti sa folosesti si antiperspirantul tau obisnuit.

| Lola05 a răspuns:

Eu la subraț mă epilez cu penseta, încă de când mi-au apărut primele fire și din fericire nici nu mai am foarte multe pentru că le-am tot smuls încontinuu. Poți încerca. Și pe mine mă irită ceara rece sau caldă, din cauza șocului pentru piele datorat tragerii bruște a benzii depilatoare. Dar cu penseta merge de minune, doar că durează ceva mai mult. Poți încerca și dacă nu reușești singură o poți ruga pe mama ta să te ajute. Să prinzi pielea între 2 degete și să smulgi doar firele de pe acea porțiune, în acest fel te doare mai puțin.
E indicat ca părul să aibă

| AlexandruPaulescu a răspuns:

Incearca cu spuma de barberit de la tata-tu!

| Steluta444 a răspuns:

Discuta cu mama ta sigur va intelege.
Spune-i ca te iriti si sigur te va intelege ..Cu mama ta trebuie sa fii deschisa in plus nu este nimic rau in a te emila la salon.
Daca nu functioneaza nici asa atunci sa nu apelezi la EPILAREA DEFINITIVA deoarece nu este sanataoasa. Eventual poti incerca ce iti va recomanda la salon.
O zis faina