| anonim_4396 a întrebat:

Am aproape 12 ani si sunt foarte dezvoltata. Am 1.70, par nedorit, sani etc. Si imi creste par la subrat si nu mai suport. Imi dau cu bicul, MA IRIT. Imi dau cu crema depilatoare, MA IRIT. Imi pun ceara rece, MA IRIT si nici macar nu merge. As intreba-o pe mama daca ma poate programa la salon sa imi faca ceara de aia calda, dar imi e rusine si frica si de ceara si de mama rolling on the floor Nu stiu daca m-ar lasa. Iar epilarea definitiva nu cred ca e buna pentru piele din cate am inteles. Cum as putea sa o conving pe mama de salon? I-am spus ca nu sunt multumita de ceara asta rece si nu cred ca ma va mai lasa, dar nici cu par la subrat nu pot sta acum ca doar vine vara. Va rog fara misto;-;

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Ai dreptate vine vara si cu păr la sub brat nu este bine sa stai, transpiri si miroși, spune i mamei tale ca de acum esti domnisoara si fetele in general trebuie sa aibă grijă de ele, aceasta include epilatul la sub braț si pe picioare, o fată sau o femeie este dizgratioasă cu păr pe picioare, păr la sub braț, jeg sub unghii, sau ojă sărită de pe unghii, o femeie trebuie sa se ingrijeasca, asta include: Machiaj discret, epilat, manichiură pedichiură la zi, impecabilă, mama ta fiind femeie o sa te inteleagă, asta cu atit mai mult daca si ea ca femeie acordă o atentie aspectului ei, daca ea nu se prea machiaza atunci nu te va intelege, dar eu cred ca mama ta este o doamnă cochetă ingrijită elegantă, vorbeste cu ea si sigur te va programa la salon sa te epileze fetele alea cu ceară. Succes. Sa ne spui cum a fost la salon.

| BeagleLover a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Iubesc sa ma dau cu oja si stiu sa imi fac si diferite modele, am si ustensile pentru asa ceva. Le fac si cu pila etc. Manichiura si pedichiura. Pe picioare ma epilez, dar la subrat ma irit

| Violleta2022 a răspuns:

Incearca epilarea cu zahar topit, pus caldut pe piele!
Vezi ca sunt tutoriale pe Youtube, cum s atopesti zaharul cu apa si cum sa il formezi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Hmmm, bine ca nu ai zis ca ai sini nedoriti. Lasind gluma, exista scule pentru tuns parul corporal. Reduci iritatia la minim astfel. Cam asa ceva - http://www.garagemall.ro/......-bg105-10/
Recomandare personala - orice ai folosi pentru despadurit axilele si/sau zona pubiana, da-le cu ulei de cocos (in functie de temperatura, se poate prezenta sub forma de ulei sau crema, are punctul de topire pe la 24-25 de grade). Este extraordinar de eficient si sansele de a te irita ca la cremele cu prostii in ele sunt minime, fiind un produs natural 100%. http://www.elemental.eu/ro/249-ulei-de-cocos.html

| Dumbi a răspuns:

De ce nu ii spui mamei tale? Esti fata, daca erai baiat mai ziceam, dar si la baieti e naspa cu par, mai ales acolo…laughing
Nu te teme, o sa te inteleaga, si cum sa o convingi? Ce ai spus tu in intrebare e perfect "nici cu par la subrat nu pot sta acum ca doar vine vara." Poate ca nu stii tu sa folosesti crema depilatoare, sau nu e buna, d-aia te iriti…

| BeagleLover a răspuns (pentru Dumbi):

Crema e de la avon si ma ustura cand dau cu paletica aia si dupa BAM ma irit.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru BeagleLover):

Te iriti deoarece ai pielea sensibilă. Nu da cu lama, la saloane au fetele produse speciale pentru pielea sensibilă cum o ai tu.

| amfibiloterminozialionicufilotofazicurianul a răspuns:

Pubertatea, te vei obisnui in timp cu ea, nu ai ce sa ii faci, la salon nu o sa te duca nimeni decat daca esti vreunul/unu cu multi bani!