| simonafrumoasa a întrebat:

am auzit ca frunzele de nuc, fierte(ca ceaiul) iti inchid culoarea parului. si as vrea sa incerc. eu am parul castaniu si varfurile au inceput sa devina blonde. am cules acum o saptamana frunze de nuc din gradina matusii mele de la tara. daca au paduchi si le fierb timp de 20 de min se intampla ceva? adica ma gandesc ca nu sa conteze asa e? si inainte sa imi bag capul in acel lichid trebuie sa-l strecor si ii scot frunzele? si am mai auzit ca cu cat mai multe frunze bagi cu atata ti se inchide mmai mult. ziceti-mi exact cate frunze trebuie sa bag ca sa il am negru si cate sedinte trebuie sa fac? cel mai rapid raspuns si cel mai bun primeste funda!

Răspuns Câştigător
| christabell a răspuns:

20 de frunze la 1 litru de apa, se fierbe ceaiul, lasi la racit, strecori, clatesti parul si usuci.Se va inchide la culoare, dar nu va avea luciu, asa ca da-te cu o crema pentru luciu dupa uscare. Poti folosi ceaiul asta de cate ori iti speli parul caci va fi nu numai mai inchis ci si mai sanatos.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frunzele de nuc contin iod si din acest motiv se spune ca ar colora parul. Dar nu il coroleaza ci doar ii da niste reflexii.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Nu o sa ajungi la negru doar cu frunze de nuc.
Se face ca un ceai, poti sa pui cat de multe vrei si dupa ce te speli pe par, te clatesti cu lichidul ala. Dar nu te astepta la schimbari miraculoase, o sa iti inchida parul un pic, de fapt mai mult o sa aiba niste reflexe mai inchise si o sa fie mai stralucitor.

| Ooopss a răspuns:

Eu ma spal de un an de zile cu frunze de nuc(am pus chiar si la uscat, saci intregi ca sa am iarna) si mi s-a nchis parul foarte foarte mult, e un fel de brunet cu reflexii aramii.Eu adunam multe frunze si le puneam intr-un litru de apa, astfel incat dupa 20 minute de fierbere apa devenea neagra apoi strecuram frunzele si ma clateam cu ea.Insa nu se vad din prima rezultatele, daca chiar vrei sa iti inchizi parul trebuie sa ai ambitie si sa te tii de acest lucru, si ceva timp parul ti se va inchide din ce in ce mai mult(trebuie sa te clatesti cu ceaiul dupa fiecare spalare).Eu am parul mai sanatos si mai des si bineinteles ca o data pe saptamana aplic o masca preparata in casa pentru a mentine culoare, mai ales ca acum e vara si se poate decolora usor!

| dyana99scumpick a răspuns:

Pai in primul rand bunica mea facea asa si unele frumze aveau paduchi.dar ea le strecura si il punea in cap.In al doilea rand pune in jur de vreo cincizeci de frunze si fa 3 sedinte pe saptamana pana vezi rezultatele