| Raluu_5695 a întrebat:

Am cumparat ulei de ricin si nu stiu cum sa il folosesc.Cum sa ma dau cu el pe par? la radacina sau la varfuri? pe parul ud sau uscat? doar cu uleiul? dar pentru unghii? sa ma dau pe fiecare unghie?big grin dar la gene? Multumesc anticipat:* Funda+vot:*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde ce rezultate vrei sa obtii.Indiferent de acestea,uleiul se aplica pe parul uscat(e ulei, nu balsam de par pentru a fi aplicat pe parul umed).
In cazul in care vrei sa-l folosesti pentru cresterea parului, aplica-l la radacina acestuia si lasa-l sa actioneze minimum 30 de minute-1 ora,dupa care spala-te pe cap cu sampon, de doua ori, si clateste bine.Fa lucrul acesta o data sau de doua ori pe saptamana.Pentru cresterea parului,uleiul se foloseste simplu,nu in combinatie.
Pentru imbunatatirea aspectului parului si pentru prevenirea despicarii firelor de par, uleiul se aplica pe toata lungimea parului(sau doar pe varfuri, daca acestea sunt tinta)si se lasa sa actineze minimum 1 ora, dupa care se indeparteaza prin spalare.Tratamentul se faca tot o data sau de doua ori pe saptamana.In acest caz, uleiul poate fi folosit in combinatie cu ulei de masline si/sau galbenus de ou, dar este la fel de eficient si simplu.De asemenea, poate si folosit si balsam de par.
Unghiile se maseaza cu ulei de ricin timp de 20-30 de minute.Tratamentul poate fi facut zilnic.
Pe gene se aplica cu ajutorul unei periute curate de rimel,seara, inainte de culcare, fara a le incarca(pentru a nu curge in ochi)si se lasa sa actioneze pana a doua zi.Tratamentul se poate face, de asemenea, zilnic.

5 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

Iti pui putin in palme si dai pe varfuri (parul uscat) cu mai multe ore inainte sa te speli pe cap. sa nu dai foarte mult ca este extrem de unsuros si apoi o sa-ti agresezi parul cu sampon cand il vei spala. pe gene iar sa nu dai mult ca ti se vor lipi si se vor incarca. le vei simti foarte grele si asta jeneaza (testat big grin ). pe unghii dai cum o fi, improtant e sa le freci putin cand le dai cu ulei de ricin, si le lasi asa cateva ore. eventual tragi un pui de somn :*

| beatrice9849 a răspuns:

Se pun cateva picaturi la varfuri si nu este neaparat nevoie sa te speli din nou.

| Tzukushi a răspuns:

Hei..eu il folosesc pentru gene, citeste experienta mea personala

http://www.sfaturilemariei.com/......personala/

| Anna_8997 a răspuns:

Tratamentul pentru par presupune masarea pielii capului cu ulei de ricin din abundenta inainte de culcare timp de trei zile pe saptamana. Bineinteles, a doua zi pielea capului trebuie bine spalata si clatita. big grin
Succes!

| Bibii11 a răspuns:

Buna.
Si eu folosesc.`
Deci pui ulei de ricin pe vata, si te dai si la radacina si la varfuri.
Pe tot parul`.
Dar in legutra cu unghiile si genele.nu te pot ajuta:*