| anonim_4396 a întrebat:

Am devenit foarte invidioasa pe o "prietena", de fapt cam toate fetele o invidiaza. Toti, dar absolut toti baietii sunt morti dupa ea, nu exista baiat care sa o cunoasca si sa nu-i placa de ea si nu exagerez deloc cand sunt cu ea pana si bosorogi nu isi iau ochii de pe ea.Toata lumea spune ca e frumoasa si o lauda poate si pentru ca de mica a fost foarte mandra si toate fetele spun ca  e fitoasa  se vede pe fata ei, se stramba la orice, e foarte mandra! Pe deasupra la scoala are numai 10 habar nu am cum reuseste ca ea toata ziua sta cu ochii in oglinda (a spus si maica-sa). Am ajuns sa nu mai pot iesi cu ea pe strada, o opresc babele sa o pupe si sa-i zica cat e de frumoasa. Mergand cu ea lumea ma vede si mai urata sau nu ma observa deloc. Iesim pe afara mai multe fete, dar baietii pe noi celelalte nici nu vad, da' sa ne bage in seama. Pana si cei mai bogati si fitosi baieti sunt in limba dupa ea, deci chiar toti baietii sunt morti dupa ea se uita la ea si cei care au iubite. Bine. ca si ea in preajma unui baiat vorbeste numai cu el nici nu o intereseaza ca mai sunt si altii pe acolo, eu sunt mai timida si nu scot un cuvant in fata unui baiat, nu ca s-ar fi uiat vreodata cineva la mine, am multe defecte, dar unele persoane mi-au spus ca nu sunt urata. Inainte nu era asa frumoasa era pistruiata si nu avea doar cateva haine. Chiar nu stiu cum a reusit sa devina asa frumoasa, stiu ca foloseste masti naturale isi cumpara haine de firma, se machiaza subtil, dar nu recunoaste ca se machiaza pentru ca vrea sa para frumoasa natural, intr-adevar genele chiar le are lungi, dar se vede pentru ca se da cu ruj mereu  si inainte nu era asa alba la fata avea alunite sau semne, deci e clar ca se da si cu fond de ten chiar daca nu recunoaste. Stiu ca nu este bine sa o invidiez, dar chiar as vrea sa fiu cu ea si nu sunt singura. Sunt persoane care ne-au zis ca semanam, dar eu nu sunt asa perfecta cum e ea, eu am multe defecte am cearcane, port corset pentru coloana, merg stramb, am pieptul bombat, am alunite mici pe fata. Cum as pute si eu sa devin asa frumoasa (nici ea nu era asa inainte) si placuta? P. S stiu ca e penibil, dar ar fi mult mai penibil sa o intreb pe ea cum reuseste pentru ca oricum nu mi-ar spune.

Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Eu gandesc astfel in acest caz: "Frumusețea este o scrisoare de recomandare pe care natura o da favoritilor ei!". Treaba cu frumusețea este atât de irelevantă cand vei întâlni pe cineva care te iubeste enorm. Vei sti ca "scrisoarea de recomandare" contează mai puțin cand omul e: înțelept, iubitor, magic, special etc., chiar si cu: corset pentru coloana, cearcăne, mers strâmb etc. Nu uita: D-zeu te-a creat pentru un scop măreț; daca Lui I-ai plăcut atat de mult, de ce te simti inferioară unui fals? Fac pariu cu tine ca de fonduri de ten, rujuri, falsuri sunt băietii sătui! Fii amuzantă, harnică, spirituală, magică si încrezătoare in tine..., restul sunt povești! Eu te plac deja din prima fiindca Cineva s-a gandit la noi si nu uita: "cocosatul de la Notre Dame" era un prinț fermecător... Cand ti-ai recunoscut defectele, ele sunt deja calități, iar tu esti magică prin excelenta! Sinceritatea ta mi-a placut enorm! Ai răbdare cu tine, fii înțeleaptă, ai credința fiindca viitorul imi va da dreptate! Stiu ce spun si vei realiza si tu, însă mai tarziu! Eu știu de azi, ce va fi maine! Numai bine!

21 răspunsuri:
| InVisible99 a răspuns:

1. Fiecare e frumoasa in felul ei si nu e un cliseu vei vedea si tu in timp.
2. Niciodata femeile/fetele nu sunt multumite de ele 100% doar o pozeaza asa insa cand sunt singure sau prietenele lor isi gasesc nenumarate defecte laughing e in natura noastra.
3. Legat de povestea ta e clar ca sunteti niste fetite care se descopera una pe alta, se mint (de exemplu iti dai seama usor daca cineva e machiat laughing ) si una vrea sa para mai speciala ca alta.
Parerea mea e sa nu incerci sa o copiezi, sa nu te fortezi sa faci unele lucruri ca le vezi la ea si ea atrage priviri, ci fii asa cum esti, fa ce iti place, aranjeaza-te cum iti place, cum te simti bine.
Daca iti e prietena fii deschisa si vorbeste cu ea, nu purta invidie, ea te poate ajuta si invata unele lucruri si tu la randul tau.
Iar legat de baieti, asa timida cum esti iti vei gasi iubit, dar toate la timpul lor.

P.S: Cam exagerata povestea privita prin ochii tai, fii mai pozitiva

| Conii25 a răspuns (pentru InVisible99):

Multumesc, frumos! Prietena nu imi prea e pentru ca rade de defectele mele cu altele, dar o cunosc de cand eram mica am copilarit impreuna. Nu am cum sa vorbesc cu ea pentru ca tine foarte mult la chestiile astea de frumusete si nu spune nimic din secretele ei de frumusete.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

"nu te mai lauda singura cu pretextul ca la altcineva te referi. esti urata-cu spume si desteapta ca o curca". asa sa-i spui frumoasei aceleia daca mai vrea sa o insotesti prin locuri publice

| untaken a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si ce vina are aia ca arata mai bine? Nu are voie?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru untaken):

Tu esti cotoharla cu pretentii de miss?winking

| untaken a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Chiar asa de prost esti?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru untaken):

Claaar : esti mai urata decat limba olandeza scrisa cu electrodul pe menghina sudorului artist.winking laughing tongue laughing

| untaken a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Sa ma anunti cand te trezesti.

| ALGator a răspuns:

Le amesteci pe toate. Ia-le pe rînd și elimină exagerările.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inteleg la ce te referi...viata pare nedreapta in cazuri din astea, nu? De ce sa existe o fata atat de frumoasa incat sa-i atraga pe toti? Nu stiu ce sa faci... faza cu corsetul pentru coloana e cam naspa, iti limiteaza posibilitatile in ceea ce priveste imbracamintea.Incearca sa te imbraci si tu mai modern, sa te machiezi cat sa-ti scoti in evidenta trasaturile frumoase.Si cel mai important:nu fi timida! Vorbeste cu baietii, razi, glumeste etc

| untaken a răspuns (pentru anonim_4396):

De parca stii tu sa dai astfel de sfaturi. Tu vezi-ti de olimpiadele tale din an in pasti.

| Conii25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc mult!

| anonim_4396 explică (pentru Conii25):

Cu placere

| teamleader a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa iti faci probleme.Nu trebuie decat sa fii tu. Multi sunt atrasi ca prim gest de frumusetea cuiva. Vine apoi pasul urmator de a analiza si sufletul acelui om. Abia acum multi isi dau seama ca cea mai valoroasa adevarata frumusete a unui om este sufletul! Nimic nu-i mai frumos, nimic nu-i mai plăcut ca frumuseţea sufletului! Frumusetea fizica este trecatoare. Personal cred ca frumusetea este… cand te uiti in ochii unei femei si vezi frumusetea in inima ei!

| Conii25 a răspuns (pentru teamleader):

Multumesc pentru raspuns, ai dreptate!

| hggfsrk a răspuns:

În primul rând, tu mereu trebuie sa spui ca esti frumoasa, chiar daca ti se pare ca esti urâta.Trebuie sa fii mai îndrazneata,vorbeste cu toti oamenii,și cu fetele, si cu baietii, si cu babele si mosnegii.
Astfel vei deveni mai populara si îți vor atrage atentia toti.Dar cu corsetul pentru coloana, nu e nimic, până la urma se va gasi cineva care te va iubi asa cum esti nu dispera.Esti superba asa cum esti!

| Conii25 a răspuns (pentru hggfsrk):

Multumesc frumos!

| hggfsrk a răspuns (pentru Conii25):

Cu placere!

| DamascADV a răspuns:

Ba, ce dracu am citit? laughing)))))

| itwentbad a răspuns (pentru DamascADV):

Partial, desigur, ca doar nu ai stat sa citesti tot, nu?

| DamascADV a răspuns (pentru itwentbad):

Doar pana la partea cringe. Adică după primele 2 propoziții.