| DoarUnCopil a întrebat:

Am incercat sa imi fac unghiile cu litere de pe ziar...si nu prea imi iese. Imi spune si mie cineva detaliat cum se face? ( fara video-uri de pe youtube pls) dau FUNDA :3

Răspuns Câştigător
| Andreyna4 a răspuns:

Pentru a demara operatiunea ai nevoie de:
- foarfeci
- baza lac de unghii
- orice foaie de ziar iti vine la indemana
- 50 ml de alcool tare, incolor (medicinal - atentie, nu spirt! - poate fi si vodka)
- lac pentru finisare (top coat)

Pentru inceput, toarna alcoolul intr-un pahar cu buza larga si taie 10 bucatele mici de ziar sub forma de dreptunghiuri. Aplica lacul baza. Dupa uscarea unghiilor, inmoaie-le in vasul in care ai pus bucatelele de hartie si acopera fiecare unghie cu cate un decupaj. Lasa-le putin sa se usuce, apoi desprinde usor hartia. Cerneala va ramane pe unghii. Dupa ce se usuca, aplica un strat de lac pentru finisare si asteapta 5-7 minute pentru o uscare completa. Gata! Pun pariu ca nu credeai ca arata atat de bine.

Acest tutorial gasit pe Youtube iti explica mai pe larg pasii pe care trebuie sa-i urmezi pentru a avea o manichiura inedita si bine realizata. Succes!

| DoarUnCopil explică (pentru Andreyna4):

Alcool medicinal..adica se poate lua de la farmacie?

8 răspunsuri:
| BonneLess a răspuns:

Poi sa incep: te dai cu o oja alb mat, faci 10 bucati de 4cm de ziar, pui una pe o unghie si dupa aceea pui spirt cu vata si presezi [maxim 10sec], si la sfarsit dai cu un lac transparent.

| Dollicious a răspuns:

Te dai cu un lac mai deschis(de preferat alb) si astepti sa se usuce apoi tai bucatele de ziar, bagi degetul in alcool, il tii 10 sec, apoi bagi si hartia in alcool, si pui hartia pe unghie si o ti apasata cca. 30 sec, iar dupa ce ai terminat dai cu lac transparent, altfel se duce jos scrisul! Bafta!:*

| Cherilyn a răspuns:

Indicat e sa-ti dai cu un lac transparent ca sa nu se imprime, Doamne fereste pe unghii.
Dupa ce se usuca, cam dupa 10 min tai bucatele de ziar de 4-5 cm, le inmoi in spirt si le asezi pe unghii, tinand un pic apasat ca sa se imprime, pentru 10-15 sec, apoi faci acelasi lucru la fiecare unghie in parte si la final le dai cu lac pentru stralucire si pentru fixarea modelului.
Dupa ce le-ai terminat, lasa-le sa se usuce si nu intra in contact cu apa decat dupa ce trec 2 ore.
Bafta!batting eyelashes

| DoarUnCopil explică (pentru Cherilyn):

Tu cand ai facut asa ti-au iesit perfect?

| DoarUnCopil explică (pentru Cherilyn):

Cat timp trebuiesc lasate in spirt?

| Cherilyn a răspuns (pentru DoarUnCopil):

Pai, le inmoi putin, 2-3 secunde, ca sa se imprime bine pe unghie.
Mi-au iesit binisor, dau dupa 2 zile s-a dus imprimeul.

| dianalalala a răspuns:

O alta idee : decat sa bagi bucatoca de ziar in spirt o poti pune uscata pe unghie si apoi cu un tampon de vata bine imbibat in spirt sa presezi hartiuta. Mie asa imi iese happy