| FloaredeLotus a întrebat:

Buna TPU am o intrebare nu stiu de ce la varsta de doar 13 ani am inceput sa am riduri nu folosesc machiaj deloc doar pudra de bebelusi care mi-a fost recomandata de mama mea si care intr-adevar ma ajuta dar nu o folosesesc zilnic bineinteles ma demachiez cu laptele demachiant lorea'l triple activ nu stiu daca este pentru varsta mea si imi exfoliez in fiecare seara aproape cu gelul\scrub de curatare de la pure skin tenul nu mil hidratez in ultima vreme ci doar ochi pentru ca acolo am niste riduri mai vizibile am o multime de demachiante de la avon si oriflame si geluri de curatare, 2 in 1 foarte multe demachiante spuneti-mi o rutina de ingrijire a fetei eu mi-am facut o idee si as vrea sa vo spun si voua
primul pas gelul de curatre pure nature cu arbore de ceai verde si rozmarin
oriflame
pasul al doilea lotiunea tonica pure nature cu arnica si aloe vera oriflame
pasul trei crema de fata si gelul de ochi pure nature cu pere si nectarine oriflame
sau sa folosesc
gelul de curatre de la gerovital plant
laptele demachiant milk i honey
si gelul 2 in i avon cu castravete si arbore de ceai recomandatimi demachiante si rutine de ingrijire pentru tenul de 13 ani am si cosuri si acnee doar ca nu pot folosi produse prea tari pentru ca este si sensibil
ar trebui sa folosesc si o crema sausa ma spal doar cu sapun si gata am tenul cam uscat zona u si cam gras zona t ochi sunt foarte uscati si am cearcane si riduri dati-mi si niste remedi va rog
imi pare rau daca gresesc in scris abia
Multumesc!

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce ți-a recomandat mama ta? Pudra pentru bebeluși nu este pentru ten!
La 13 ani ai tăi folosește apă călduță și un săpun lichid, exclus celelalte produse care îți distrug tenul.
Cel mult poți aplica ulei de migdale dulci, vitamina A. Absolut nimic în rest.
Pa, pa.

| Laura927 a răspuns:

Sincer eu cred ca folosești mult prea multe lucruri pentru fata la vârsta ta si daca nu sunt toate de aceeași firma este posibil sa aibă reactii adverse folosite împreuna!

Eu te sfătuiesc din toata inima, cum fac majoritatea fetelor de vârsta ta cu probleme.
Săpunul clearskinn( este puternic dar in aceeași timp combate foarte bine problemele)
Si crema hidratanta de la Garnier (cea verde, este ca un gel si nu ingrasa tenul dar i-l hidrateaza foarte bine)
Si cam atat, daca vrei un scrub de fata te sfătuiesc sa folosești cel de la Vichy ( eu i-l folosesc si este foarte eficient pentru orice tip de probleme, dar doar odată la săptămana pentru ca este destul de puternic)

Cu doar 2produse pe zi fetei tale ii este suficient si odată pe săptămana scrub-ul!
Tu ai o fata mult prea tânara pentru atâtea lucruri pe care le folosești!
Eu sincer la vârsta ta nu foloseam atâtea lucruri, imi cumpara mama un săpun clearskinn si o crema de fata si uite acum am un ten foarte sănătos si nici riduri nu am sau începutut de riduri.
Cand am mai crescut pe la vreo 15/16 ani foloseam câte-o data pe săptămana o masca de argila ( argila albă cu apa calduta).

Acum folosesc scrub-ul de la Vichy pentru prevenirea punctelor negre de pe nas, toata lumea are, mai mult sau mai putin vizibile, dar este bine ca sa nu le lasi in voia lor pentru ca se pot extinde si mari.Asa ca trebuie sa le tii sub control de la vârsta ta.

Sper ca m-ai înțeles la ce ma refer, am sa iti trimit poze cu produsele de care iti vorbesc, nu sunt scumpe, doar crema scrub este putin mai costisitoare dar merita, chiar si mama ta o poate folosi!