| sopranaCadaverica a întrebat:

Am ten acneic la 21 de ani, sunt fata. Posed un gel de curatare pe care il aplic dimineata si seara. Intrebarea mea e cand se foloseste laptele demachiant in cazul in care tenul meu e deja curat dupa ce aplic gelul de curatare. Si precizez ca nu ma machiez.
Dar am un lapte demachiant care hidrateaza si nu stiu cum sa il folosesc, inainte sau dupa gelul de curatare, avand in vedere cele zise mai sus.

Răspuns Apreciat de Editori
| MadRaven a răspuns:

Practic nu și-ar avea rostul un lapte demachiant dacă deja ai un gel de curățare.
Dar dacă e hidratant și asta urmărești de la el, îl aplici după gelul de curățare, ca să poată intra în piele și să hidrateze.
Pentru hidratare ar fi mai bună o cremă, mai ales că nu te machiezi și ai deja și gel de curățare

| anonim_4396 a răspuns:

Cum Doamne iartă-mă ai primit monedă pentru un răspuns atât puțin informat?

Laptele demachiant e pentru demachiere și se limpezește de pe ten.

Și își are rostul dacă folosește protecție solară.
Însă mai indicată ar fi apa micelară sau un ulei *uscat.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Laptele demachiant se foloseste mai degraba pentru indepartarea machiajului, il poti folosi eventual inaintea gelului de curatare pentru a lua "primul strat de murdarie" de pe fata, venind apoi cu o curatare mai profunda prin gelul de curatare.

| Denila123 a răspuns:

Încearcă, sa te speli cu săpun dav pe fie care zi, si nu mai atinge fata cu mâinile

| SimonaSimona01 a răspuns:

Bună! Dacă ai probleme cu acneea ar trebui să-ți faci o programare la un doctor dermatolog. Acesta îți va spune care este problema de îți apar, îți va recomanda cremele și tratamentul pentru a scăpa de coșuri și să-ți menții tenul impecabil. Eu una am scăpat de acnee după ce am făcut câteva ședințe cosmetice.

| Vacarescu_Adi_1975 a răspuns (pentru SimonaSimona01):

Iar eu am devenit consumator de creme si tratamente minune de la dermatolog fara nici un efect!

| SimonaSimona01 a răspuns (pentru Vacarescu_Adi_1975):

Bună! Ai încercat sa faci niște analize sau sa îți schimbi stilul de viață? Sa știi ca este important și cum mănânci, cât dormi, dacă consumi destule lichide și cel mai important este sportul. O zi frumoasa!