| Anonimus201499 a întrebat:

Am o mare problema cu matreata si am incercat si tratamente si tot nu scap de ea.Am mostenit asta de la tata.Am incercat multe sampoane dar nimic.Imi puteti recomanda ceva? Orice! Multumesc anticipat :* Funda!

Răspuns Câştigător
| Marina92 a răspuns:

Iti dau eu o solutie care la mine functioneaza. Inainte sa te speli cu sampon, pune o ligura de otet de mere intr-un pahar cu apa si clatesteti capul cu el. Stai asa vreo 5 minute apoi te speli cu un sampon anti-matreata (eu iti recomand Clear), il masezi pe cap si stai vreo 5-10 min ca sa isi faca efectul si apoi te clatesti bine in mai multe ape ca sa nu ramana urme de sampon. Nu freca parul cu prosopul si lasa-l sa se usuce natural. Ar trebui sa observi o imbunatatire de la prima spalare. Dar continua sa iti speli parul in felul acesta cel putin 2 saptamani.
Sper ca ti-am fost de ajutor :*

3 răspunsuri:
| lucian69 a răspuns:

Uneori matreata se face de la lipsa de calciu.

| LaviniaLavi19 a răspuns:

Nu prea conteaza samponul, ci modul in care il folosesti.Prima oara trebuie sa iti pui sampon pe par, il freci bine pana cand iese o spuma mai cremoasa, si repeti asta de 3 ori.nu conteaza cu ce sampon te speli.si dupa ce faci acel procedeu de 3 ori, iti dai cu crema de par prin tot capul(tine-o vreo 2-3 minute).In maxim 1 luna va trebui sa-ti treaca. Daca e grav, daca nu vreo 2 saptamani sau 3
Bafta :*

| annikap a răspuns:

Eu folsesc gama Klorane. Foloseam pentru matreata si parca a trecut, acum de urzica pentru par gras e bun.