| Andreeadeea23185 a întrebat:

Imi puteți recomandă niste șampoane bune împotriva mătreții? Am mătreață și cojite de foarte mult timp, am incercat multe tratamente naturale și nu a funcționat nimic!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Selsun Blue mi se pare cel mai bun sampon pentru matreata, de la prima spalare mancarimea a disparut, si dupa vreo 4 spalari a disparut si matreata.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10017303

Pe langa un sampon care sa te ajute sa combati ciuperca ce provoaca matreata poti sa iei ca tratament adjuvant simbiotice ( probiotice + prebiotice cu o cantitate cat mai mare de bacterii vii ) https://www.pcfarm.ro/......-AboPharma
Poti sa consumi si alimente care le contin :
https://chihealth.co/wp-content/uploads/2016/05/probiotics-prebiotics.png
https://static.wixstatic.com/......2c~mv2.png

Matreata are mai multe cauze ( incearca sa elimini cauza ), ea poate sa fie cauzata de :
- o ciuperca din specia malassezia
- o cantitate mare de sebum
- aer uscat / utilizarea föhn-ului
- produse de styling, sampon uscat, sampoane mult prea dure sau care contin multi iritanti ce produc uscarea scalpului si de aici se ajunge la descumarea lui/cojite, tratamente cu ingrediente iritante ( alcool-ul denaturat e destul de prezent in tratamentele pentru scalp si duce la uscarea acestuia )
- apa fierbinte
- stres si oboseala
- frecarea scalpului cu unghiile sau cu prosopul, spalarea parului insistand cu unghiile ( parul se spala cu miscari usoare de masaj folosind buricele degetelor )

18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce ai tu se cheama dermatita seboreica si doar un dermatolog te poate scapa de ea.

| Andreeadeea23185 explică (pentru Violleta2022):

Am fost la dermatolog, nu mai am dermatita seboreica, acum am doar matresta și câteva cojite (fara mâncărime, rani sau alte chestii) pot spune că am scalpul foarte uscat, cred...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

In primul rand, dermatita seboreica nu se mosteneste!
Apoi, dermatita seboreica nu produce mancarimi, rani sau alte cehstii, doar usuca foarte mult scalpul si produce cohi si matreata!
Un sapmon bazat pe nizoral te scapa de aceasta dermatita, dar, nu ai voie sa foloseste alte sampoane, iar clatirea parului se face cu foarte multa apa.
Cel mai probabil nu stii sa te sepeli corect la cap, probabil nici mama ta daca are aceeasi problema, daca nu va clatiti ffff bine pe par dupa spalare, ca samponul sau balsamul sa dispara in totalitate.
Se intampla frecvent asta, cand te speli la lighean sau cada, si nu ai dus, unde curge apa multa si curata.

| Andreeadeea23185 explică (pentru Violleta2022):

Mda, eu îți spun ce mi-a zis dermatolog, un specialist, nu o baba de la scara blocului. Am mătreață deoarece am un scalp predispus la asta (nu știu exact cum să-ți explic dar mi-a explicat dermatolog de ce am aceste probleme) Aceasta problema o am de mica ( fara coji și alte chestii) și mama la fel ( și ea a fost la dermatolog însă are mătreață din cauza unei ciuperci din organism) acum nu mai are probleme, deoarece a urmat un tratament. Eu însă am avut și cojite cu sânge și mâncărimi (am mai menționat, făcute pe baza de stres, așa se manifesta în cazul meu). Când am zis că cel mai probabil am moștenit asta de la mama, m-am referit la faptul că am un scalp la fel de predispus la asta ( adică am par gras, sensibil și care face foarte ușor mătreață, că și al ei) nu că am luat problema de la ea. O doamne...
In primul rand, eu nu stau cu mama, parintii îmi sunt divorțați. In al doilea rând, tu nu-mi cunoști problema atât de bine încât să-ți dai cu presupusul referitor la modul în care îmi curat parul. Și în al treilea rând, presupun că intr-un mod nu foarte subtil, m-ai făcut săracă și împuțită. Dar mă rog, nu comentez deoarece educația nu mă lăsa, însă pentru curiozitatea ta am dus, nu mă spăl la lighian. Eu nu te-am atacat pe tine in comentariile precedente, așa că te rog nici tu sa nu o faci.

| Andreeadeea23185 explică (pentru Violleta2022):

Da știu ce este dermatita seboreica. Am confundat-o cu o alte problema pe care am avut-o. Din pricina denumirii ce o aud foarte des, am încurcat-o cu altceva.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Nu te-a facut nimeni saraca sau imputita, doar am explicat ca, se intampla des, ca cei care se spala la lighean, din cauza ca nu au posibilitatea sa foloseasca multa apa, sa ramana cu scalpul neclatit cum trebuie, ceea ce, in timp, duce la dermatita seboreica.
Nu trage concuzii inainte sa citesti de 5 ori ce, din bun simt am incercat sa-ti explic.
Ar trebuii sa inveti sa apreciezi raspunsurile primite, chiar daca nu sunt ceea ce vrei tu sa auzi si nu sari la tragi concluzii idioate.

| alina2k18 a răspuns:

...-p10017302
E the Best, aveam dermatita seboreica, gen luam coaja si dadea sange plus mancarimi horror.
Te speli cu el 2-3 mins, clatesti si mai pui un pic si il tii pe scalp iar 2-3 mins.
Rezultate de la prima utilizare;) Eu acum il folosesc la 2 sapt ca sa nu mai recidiveze ce am avut, in rest ma spal cu alt sampon.
Vezi ca face parul un pic aspru daca il ai des si gros, daca e fin si subtire nu ai probleme.

| Andreeadeea23185 explică (pentru alina2k18):

Si eu am avut dermatita seboreica (facta pe baza de stres aparent)am fost la dermatolog și mi-a dat un tratament, nu a funcționat, am luat o pauza de câteva săptămâni și după a disparut de la sine, așa mi-a zis și dermatologul, că in cazul meu e posibil să treacă de la sine și să reapară iar, însă totuși mi-a dat un tratament. Nu mai am aceasta problema acum, am doar matresta și câteva cojite, atât, însă mă dispera. Am moștenit asta de la mama deci nu prea cred că o să scap așa ușor. Mulțumesc pentru răspuns, sper că o să-mi fie utila recomandarea ta!

| alina2k18 a răspuns (pentru Andreeadeea23185):

Sa stii ca se rezolva cu samponul asta.

| Andreeadeea23185 explică (pentru alina2k18):

Ok, mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Clear.

| JustAskingBruh a răspuns:

Te tunzi periuta 2-3 cm acum cat e vara, altfel nu scapi

| anonimaalee29 a răspuns (pentru JustAskingBruh):

Daca e fata nu poate sa se tunda, ai gandit macar putin raspunsul? Tunsul nu este o solutie.

| JustAskingBruh a răspuns (pentru anonimaalee29):

Tu imi spui mie daca m-am gandit, dar tu nici atata creier n-ai avut sa mi spui ce gen esti

| Andreeadeea23185 explică (pentru JustAskingBruh):

Sunt fata... Daca mă tund periuță o să zică lumea că am avut păduchi?

| DorelConstantin a răspuns:

Incearca Clear