| Lil2828 a întrebat:

Buna TPU.Am o mica problema.Trebuie sa merg la o mica petrcere (e peste aproximativ o luna)si as vrea sa va intreb daca stiti ceva care a putea sa imi "creasca" unghiile.Imi cresc foarte foarte foarte greu si as vrea in maxim o luna sa le am mai lungi. Ceva sfaturi ce as putea face? Va rog din suflet! sad Cel mai bun raspuns primeste fundita! sad

8 răspunsuri:
| Cat a răspuns:

Buna, Larisa! Faptul ca unghiile iti cresc foarte greu semnaleaza o lipsa de vitamine. Presupun ca si parul iti creste la fel de greu.
Fa o vizita medicului de familie, iar un set de analize va scoate la iveala ce iti trebuie.
Cremele sau alte produse destinate unghiilor nu te pot ajuta foarte mult cat timp problema ta vine din interior. Dupa ce afli cu ce tip de lipsa de vitamine sau de calciu te confrunti, poti incepe sa-ti suplimentezi tratamentul si local cu unguente.
Poti incerca varianta unghiilor false, dar acestea distrug unghiile si nu sunt recomandate in perioada in care incerci sa le faci sa arate mai bine.

| Lil2828 explică (pentru Cat):

Da asa e.Si parul imi creste la fel de greu.O sa merg si pe la medic big grin

| Cat a răspuns (pentru Lil2828):

Mult succes cu rezolvarea problemei. Stiu cat de frustrant poate fi.

Răspuns utilizator avertizat
| Farmec a răspuns:

Recomandam lotiunea cu vitamina B5 din gama Farmec Tratament Expert. Tratament intensiv pentru întărirea unghiilor, facându-le rezistente la rupere.
Formulă îmbogățită cu vitamina B5 şi hidrolizat de keratină, pentru fortifierea unghiilor moi și fragile. Aplică pe suprafaţa unghiei, având grijă să protejezi cuticulele cu Farmec Ulei pentru unghii. În prima săptămână se folosește zilnic, după care se aplică de 2-3 ori pe săptămână.
Se poate aplica peste loțiune și un lac colorat.
Il gasesti in magazine, hipermarketuri sau aici: http://farmec.ro/......5-280.html

| peticel20 a răspuns:

Hello.Am avut aceeasi problema ca si tine pana am dat peste o crema super buna. O gasesti in farmacii si plafare si se numeste Atrix soft cu aloe vera. Pe crema scrie ca e de maini, nu de unghi dar crede-ma ca da cele mai bune rezultate.Eu imi rodeam unghiile si cu orice imi dadeam nu reuseam nici sa le fac sa creasca si nici sa le mai rod.Si o colega mi-a adus crema asta.Te dai cu ea de 2 ori pe zi si freci bine bine de tot unghia si cutilele.Rezultatele incep sa se vada in maxim o saptamana si ti se intaresc si unghiile (eu le dadeam peste cap de moi ce erau si acum ma dor de innebunesc daca vreau sa fac asta). Crema costa in jur de 9-10 Ron. Sper sa te fi ajutat.Un feedback daca te plictisesti sa-mi spui daca ti-a dat rezultate.

| SandraCristina a răspuns:

Te sfatuiesc sa le lasi sa creasca nu te atingi de ele sa le taii sau sa re rupi sau iti cumperi ceva tratamentehee heenici mie nu imi prea crescsad

| Chimistul a răspuns:

N-ai de ales decat sa te duci la un salon si sa dai bani ca sa iti puna acrilic; daca nu esti convinsa, vezi:

http://www.youtube.com/watch?v=MpJ0oFYnoEk

Se mai pot "mari" unghiile si cu gel. O seara buna.