| anonim_4396 a întrebat:

Buna!,as dori sa va intreb daca stiti cum as putea sa scap de obisnuinta de ami roade unghiile,am unghii foarte mici si ma dor deacum de mica mi le rodeam nu imi inchipui sa le am lungi si frumoase.Ah, de fapt asta este o dorinta,dati-mi un sfat cum as putea sa le fac sa creasca mai repede si sa nu mi le rod,

Răspuns Câştigător
| dimdem a răspuns:

Si eu imi rup/rod unghiile de toata viata si sunt ingrozitor de mici acum, chiar si cand cresc imi cresc foarte incet si sunt tot anormale. Nasol.

Oricum, ca sa iti creasca mai repede si mai tari ai putea sa ti le inmoi in ulei de masline si/sau lapte - separat - cam odata pe zi. Si ia calciu sau altele, dar fii atenta si totul cu masura. Mai bine doar bea mai mult lapte si gata.

Incearca sa ti le dai cu lac transparent in perioada in care vrei sa ti le lasi sa creasca, poate asta te motiveaza sa nu ti le rozi caci lacul nu e chiar cel mai bun aliment :p si nu ar arata nici rau pentru ca e transparent deci nu ai avea probleme. Daca observi ca iti cojesti lacul de pe unghii in loc sa ti le rozi, incearca fie sa iti innoiesti lacul cat de des poti sau da-ti degetele cu piper sau altceva cat timp esti acasa. Atunci cand esti afara, ar putea fi folositor sa ai o bomboana de supt tot timpul sau poate guma. Sper ca am ajutat. happy

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tu nu ai ambiție?
Altă preocupare nu mai ai?
Pa, pa.

| Iσαηα a răspuns:

Si eu faceam la fel cand eram mica si m am dezobisnuit atunci cand mi a zis mama, care avea niste unghii frumoase si destul de lungi, ca daca vreau sa le am ca ea, trebuie sa nu le mai rod. La mine a functionat. Gandeste te ca iti doresti sa ai unghii mai si frumoase si sanatoase si incearca sa faci altceva in loc sa ti le rozi, de ex mesteca guma.
Sper ca te am ajutat, pupic :*

| misslove202 a răspuns:

Cumpara-ti un intaritor de calitate, n-o sa se mai rupa chiar atat de repede si o sa creasca (si consuma multe alimente ce contin vitamine si calciu- unghiile au nevoie de asa ceva)...
Cat despre ros... mai bine ai cauta ceva de rontait. Dupa ce vezi unghiile mari si frumoase sigur nu te induri sa le rozilaughing
BAFTA :*