| samii a întrebat:

Am o nunta saptamna asta si am o rochie negra si un plic in ton cu pantofii un negru spre albastru inchis nu va pot descrie culoarea si nu stiu ce machiaj mi s ar potrivi.Va rog sa mi da ti si mie o idee sau ceva am gasit dar am 15 ani si nu stiu exact ce mi s ar potrivi! Funda; x!

Răspuns Câştigător
| loOveeep a răspuns:

Eu iti recomand. smokey eye:*.cu nuantele... rochiei si al pantofilor.:* funda?

6 răspunsuri:
| cornculapte a răspuns:

Având în vedere că ai doar 15 ani, cred că ceva mai natural ți-ar sta cel mai bine. Ar merge orice culoare, pentru că ținuta ta are o culoare neutră, deci în cazul machiajului poți alege orice, doar să nu fie prea strident. Ți-aș recomanda culori pastel pentru ochi, iar pentru buze, ori un luciu transparent, ori ceva cu nuanțe de roz sau care să se apropie de culoarea naturală a buzelor tale.

| SimoDR a răspuns:

Un machiaj de seara, evident. Cred ca rochita o imbraci seara, deci, incearca un machiaj discret, potrivit varstei tale, dar de seara. Uite aici, o lectie :
http://www.youtube.com/watch?v=95Xx90Tnv0U

| TootydeCool a răspuns:

Buna draga, cred ca ar trebui sa iti faci un machiaj mai deschis de seara, stil tente de alb-gri, alb-roz, ( ai grija sa nu fie inchise, ca s-ar putea sa arati batuta laughing ), alb-albastru ( deschis ), alb-verde ( foarte deschis ). pe buze ai putea sa te dai cu un sclipici sau ceva un ruj spre albwinking...
Cam asta ar fi dar sa nu FOLOSESTI CULORILE INCHISE gen potocalui, albastru, mov, maro, negru, rosu, roz, galben, verde, visiniu, gri- negru, SA NU FIE INCHISE!@!

| julia99 a răspuns:

La varsta asta ai parea prea matura cu o rochie neagra asa cred eu gandeste la niste culori mai deschise mai ales ca e o nunta

| Roxiuttzaaa a răspuns:

Poţi trăii şi fără asta!

| byencutzaloveanime a răspuns:

Mai important este ca machiajul tau sa iti puna ochii in evidenta, de aceea conteaza culoarea lor--------------------------------------------------------------------Ochi caprui:
Desi femeile (si nu numai) au tendinta de as dori ochi deschisi la culoare tocmai pentru a nu se incadra in grupul majoritar al celor cu ochi caprui acestea ar trebui sa se considere in acelasi timp norocoase pentru ca au posibilitatea de a-si alege intr-un mod facil culoarea fardului.
Astfel, acestora li se potriveste deopotriva auriul, verdele aprins sau kakiul, movul sau rozul. Totusi, in cazul culorilor stridente trebuie sa se aiba in vedere ca acestea scot in evidenta imperfectiunile din zona ochilor (gen cearcane, riduri etc) si deci trebuie sa analizam atent optiunea raportat la riscul sublinierii defectelor. Daca totusi preferati nuantele "tipatoare" atunci luati in calcul varianta combinarii a doua sau mai multe tonuri pentru ca efectul "umbrelor" va distrage atentia de la zonele cu probleme.
Ochi albastri:
Pentru ochii albastri cele mai indicate sunt - asa cum spuneam si anterior - culorile complementare ca rozul (la care, pentru mai mult dramatism si intensitate se adauga un contur negru), maro-roscat, portocaliu sau lila. Femeilor cu ochi albastri pare a le fi dedicat aspectul "cat-eyes" pentru ca, efectul de alungire obtinut prin intermediul liniilor subtiri si negre care trec dincolo de coltul exterior al ochilor, va conferi o imagine aproape...magnetica!
Ochi verzi:
Nuantele ideale pentru accentuarea ochilor verzi sunt cele calde, pastelate de bej (sidefat), roz sau mov. Nu va feriti insa nici de usoare tonuri de gri pentru un efect de ochi "fumurii" ce contrasteaza placut cu nuanta deschisa a irisului fapt ce implica automat evidentierea atuului natural.
Ca si in cazul ochilor albastri este insa de retinut ca, pentru evitarea unui aspect sters, este recomandabil sa optati si pentru conturarea ambelor pleoape cu un eye-liner negru sau maro (cel de-al doilea este preferabil pentru machiajul de zi). De asemenea, spre deosebire de restul, ochilor verzi li se potriveste chiar si un fard verde (asemanator culorii irisului) dar poate ceva mai stralucitor sau mai intens care sa realizeze un oarecare contrast. In caz contrar, putem obtine efectul indezirabil al estomparii farmecului personal al ochilor.
Ochi negri:
Pentru a atenua din aspectul "intunecat" al ochilor negri e de preferat sa alegeti nuante cat mai calde si mai deschise care sa "indulceasca" privirea. Totusi, tocmai din pricina imaginii patrunzatoare conferite de ochii negri va puteti limita doar la sublinierea genelor prin doua straturi generoase de mascara.
Oricum, o regula de final cu care nu multe femei sunt familiarizate este aceea ca alegerea culorii machiajului nu inseamna neaparat combinarea unor nuante apropiate pentru fard de pleoape si ruj ci raportarea tonului fardului cu cel al irisului si asortarea rujului cu nuanta parului si eventual, a vestimentatiei.