| anonim_4396 a întrebat:

am o problemă cu acneea imi da mari bătăi de cap acum aproape doi ani aveam fata plina din fericire au trecut dar tot imi apar si am foarte multe puncte negre si nu stiu ce sa fac as vrea sa ma duc la saloane cosmetice sa imi fac un tratament ceva dar habar n. Am unde sa ma duc si nu vreau sa arunc bani si sa nu.mi treaca voi ati fost la tratamente vreau sa am un ten perfect crying((((((

Răspuns Câştigător
| simina96 a răspuns:

Buna! Știu cum te simți și eu ma lupt de 6 ani cu acneea și nici acum nu mi-a trecut de tot.Tot am emoții sa nu-mi apară iar, exact ca și tine aveam perioade în care aveam fata plina nici nu-mi mai venea sa ies din casa, acum momentan e ok, s-a mai curatat, dar am ramas cu câteva cicatrici mai adânci din cauza ca aveam tendința aia prosteasca sa le storc.Atatea creme am folosit de mi-o venit acru pe moment m-a ajutat, dar pe urma s-a agravat iar.Am făcut și tratamente cosmetice pentru coșuri gen sa mi le scoată și sa îmi pună tot felul de măști ca sa mi se curete și crede-ma ca mai mult rău am făcut, regret și acum. Nu-ți recomand sa faci astfel de tratamente vreodata fiindcă vei răspândi infecția și îți vor apărea din ce în ce mai multe și va fi mai rău, din proprie experienta vorbesc mai bine lași sa treacă de la sine dacă îți mai apar.Iar, în ceea ce privește punctele negre îți recomand să folosești benzi din acelea speciale pentru îndepărtarea lor găsești la farmacie și cred ca și în supermarket, mie mi le-a mai îndepărtat și nu mi-au apărut mai multe.Sau poți încerca o metoda naturista cu o masca din albuș de ou și suc de lamaie. Înainte sa o aplici prinde-ți parul cu o bentita și curata-ți fata cu un scrub din mălai sau zaț de cafea sau fa o baie de aburi pentru a-ți deschide porii. Aplica masca și după 20 de minute decojeste masca ca sa îndepărtezi punctele negre, pe mine m-a ajutat și metoda asta.Nu te duce la cosmetica, ca mare lucru nu rezolvi.

1 răspuns:
| xxt0much a răspuns:

Stai departe de ciocolata, dulciuri in general si foloseste crema organica pentru acnee.Arunca o privire aici.
https://organik.ro/account/activereferal-8f00bec0e4c673ff47ee894c774e64ec