| libelula55 a întrebat:

am o problema.
Eu vreau sa ma duc luna viitoare In Germania la prietena mea sa stau 2 saptamani, mama mi-a zis ca ma lasa cu conditia sa mai dau jos cateva kiliograme eu mi-am propus aproximativ 15 kg, eu voi pleca luna viiitoare prin 27 si pana atunci ar cam trebui sa slabesc, problema mea este uramatoarea : NU AM AMBITIE.

Imi doresc mult sa merg si cateodata asta imi mai da ambitie dar nu destula, stiu ce trebuie sa mananc si ce sa beau si ce sa fac, regulile le stiu dar toata problema este ca nu am ambitie si ca nu ma pot apuca.M-am apucat si ieri am tinut putin pe urma am mancat paste carbonara. Si chiar imi doresc sa merg Mi-am si facut o gramada de planuri deja dar problema este ca nu am ambitie si de aceea nu ma pot tine de dieta.
Stie careva ce as putea face sa ma pot tine serios? Sau cum sa fac sa am ambitie. Multumesc

1 răspuns:
| JoleneSth20 a răspuns:

Tu știi cât de important este să ai susţinere din partea cuiva? Te ajută, îţi dă un impuls.
Ia o foaie și scrie pe ea ce beneficii crezi că îţi va aduce această mare schimbare, de ex.,, voi arăta mai bine, mă voi putea îmbrăca altfel''. Iar când te afli în impas citește ce ai scris tu acolo, mai gândește-te o dată dacă renunţi sau mergi mai departe. Gândește-te la frumoasele momente pe care le vei aduna cu prietena. Crede-mă, din propria experienţă, că este greu doar la început, apoi devine o obișnuinţă. Și poţi continua și acolo procesul de slăbire, poate o să vă plimbaţi, o să faceţi activităţi împreună... Adică, să presupunem că reușești, iar dacă nu ai grijă de tine vei ajunge la fosta greutate, ba chiar să pui pe tine dublu faţă de cât ai dat jos. Trebuie să fie un proces continuu și un stil de viaţă, nu o dietă.