| SergiuNico a întrebat:

De mic am avut o problema de greutate..eram gras sa o zic mai direct, si nu stiu cum sa slabesc.
De o luna merg la sala.dar nu am asteptari dintr-o luna de sala (nu mi-se pare ca am slabit) si din ianuarie voi continua sala dar cu proteine, mi-a recomandat managerul de acolo ceva care sa nu ma ingrase ci doar sa depun musculatura (doar de asta a zis ceva..de slabit nimic). Am 1.82 si 93 de kg si vreau putin ajutor, ce dieta sa tin? Cat ar trebuii sa slabesc? Sincer va zic ca m-am saturat de conditia mea fizica..sunt in stare sa alerg repejor maxim 200 de metri..nu vreau decat sa dau jos burta si grasimea de pe solduri si "bulane" (nu stiu alta denumire oke).
Funda!

3 răspunsuri:
| AnnaaaMaria a răspuns:

Încearcă dieta doctorului Andrei Laslău. Are o mulțime de interviuri pe youtube, are și pagină de facebook unde postează zilnic poze cu ceea ce mănâncă și foarte mulți oameni au slăbit mult în timp scurt, inclusiv eu. Îți recomand cu cel mai mare drag. O greutate normală înseamnă să ai indicele de masă corporală până în 28. De la 28 ești considerat supraponderal, iar de la 30 obez. Indicele de masă corporală se calculează înălțime supra greutate la pătrat. Ca să ajungi la o greutate ok ar trebui să mai dai jos vreo 13-14 kg și apoi îți modelezi tu corpul cu sport în funcție de cum vrei să arăți. Dacă vrei să depui masă musculară, nu va trebui să slăbești mai mult(gen 20-30 de kg) și va trebui să faci efort fizic. Ai grijă la ce recomandă antrenorii... nu lua proteine sau alte porcării. Cu o alimentație sănătoasă vei reuși și fără pastile, prafuri. Mult succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru AnnaaaMaria):

Sa slabesti mult in timp scurt e o prostie, ceva foarte nesanatos.

Si in general dietele sunt idiotenii.

p.s. : de ce "nu lua proteine"? Vrei sa stea nemancat?

| covrigeltvd a răspuns:

Incearca dieta dukan...e foarte buna si multe vedete de la noi din tara o tin