| Anne2000 a întrebat:

Am parul cu 5-6 cm mai jos de umeri. Sunt in clasa a6-a si as vrea ca la liceu sa il am lung, lung cam pana la buric. Am auzit la multe persoane ca e bun uleiul de ricin. Dar nu prea am incredere...mi-e teama sa nu micsoreze crestea parului sau nu stiu. Imi puteti spune daca ati folosit si daca e bun de ceva? Cat imi v-a creste in 2 ani fara ulei de ricin? Dar cu cati cm pe luna imi va creste mai mult daca aplic uleiul? Am nevoie urgenta de raspunsuri. Va rog. Cel care imi raspunde la ceea ce am intrebat garantat va primi funda! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aveam parul de aceiasi lungime ca tine acum 11 luni si nu l-am mai tuns de atunci. Acum cred ca mai are de crescut 10 centimetri si ajunge pana la buric. Deci tie in 2 ani si ceva cu siguranta iti va creste atat cat vrei(asta daca nu are probleme de crestere).
Parul creste 1-2 centimetri pe luna(depinde de anotimp, alimentatie, scalp etc). Deci in doi ani ar trebui sa fie cu minim 24 de centimetri mai lung.
De ce nu-ti recomand uleiul de ricin? Pentru ca e greu de clatit si s-ar putea sa nu functioneze atat de bine pe cat se spune. Eventual opteaza pentru un sampon mai natural de urzica sau ce gasesti pe la naturisti ca sa-ti hraneasca parul. Daca il lasi sa creasca lung trebuie sa fi atenta sa nu inceapa sa-ti cada( pentru ca devine greu si consuma mult calciu).
Deci grija cu pieptanatul si cu alimentatia si bafta cu noul look.

| Anne2000 explică (pentru anonim_4396):

Chiar as vrea sa am parul ca al tauuuuuu. Dar o sa-mi creasca. Apropo a tau e in scari tuns? Sau e tuns drept? ( eu vroiam sa-l las tuns drept da statea ca o matura ) laughing Si e drept si filat putin la varfuri. laughing A tau?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anne2000):

Al meu e tuns in scari si cu breton, dar cand ti-am spus cat e de lung am masurat dupa ultima scara.
Nu pot sa ma plang de cum imi sta, se mai plosteste daca pun prea mult balsam, dar altfel e ok. As vrea ce-i drept sa fie putin mai moale, dar astea-s mofturi acum.
Am vazut ca ti-a scris cineva sa tunzi varfurile odata la trebuie luni ca sa nu se arda. Eu nu l-am tuns, n-am avut nevoie. Nu trebuie sa-l scurtezi asa dupa program, daca vezi ca incepe sa se arda atunci il tunzi, daca nu, nu.
P.S: Daca folosesti placa sau uscatorul de par, renunta.

| Anne2000 explică (pentru anonim_4396):

Problema e ca folosesc uscatorul de par. Plus ca in aceste momente sunt si racita si trebuie sa-l folosesc. Nu pot altfel. Dar placa sau altceva care sa-mi arda parul nu. Oricum de acum il tund cand e nevoie. Vreau un par lung, lung. laughing

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Părul crește în medie între 1 și 3 cm pe lună, trebuie la 2-3 luni să-i tai vârfurile pentru o creștere sănătoasă.
Pa, pa.

| AikkoxD a răspuns:

Părul creşte cam 1-2 cm pe lună, iar cu uleiul de ricin cam 2-3. Nu e mare diferenţă, dar folosit mereu, ajută mult. Este bun pentru creşterea şi îndesirea părului, precum şi pentru creşterea genelor, sprâncenelor, riduri, pete, pistrui. Te dai de 2 ori pe săptămână la rădăcina părului, ţii 1-2 ore şi îţi faci baie normal.
În orice caz, trebuie să-ţi tunzi vârfurile măcar o dată la 2 luni.

| Bondarel99 a răspuns:

Ti-e teama sa nu micsoreze cresterea parului? Pai cam asta face laughing.L-am folosit timp de 4 luni, 1 data pe saptamana, si pot sa spun ca face doar ce scrie pe sticluta, adica "intareste radacina firului de par"(pe mine m-a ajutat impotriva caderii parului) in rest el creste chiar mai greu decat de obicei pentru ca scalpul se ingrasa foarte tare si daca nu are cum sa respire produce si mai mult sebum ceea ce incetineste cresterea parului.Deci mi se par ipocriti cei care recomanda uleiul de ricin la toate intrebarile legate de asta fara ca macar sa-l fi incercat.Dar ce sa faci...nimeni nu mai raspunde ca sa ajute, ci doar pentru punctele alea(nu vorbesc chiar de toata lumea).
Eu am auzit ca e foarte laudat samponul Favisan care cica ajuta parul sa creasca mai repede.Nu pierzi nimic daca incerci pentru ca alte metode nu prea mai exista...cu uleiul ala mai rau te enervezi si nu te ajuta in asta deloc...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Foloseşte uleiul de ricin, e foarte bun pentru creşterea părului.
Te pup!

| Ramo137 a răspuns:

Da e foarte bun uleiul de ricin!
si pentru gene, sfarancene si altele...
uite aici mai multe despre el, sigur o sa iti placa: http://www.youtube.com/watch?v=NYTquMg-reg

bafta :)

| LorenaAnca a răspuns:

Parul creste normal 1, 25 centimetri pe luna. Totusi depinde si de alimentatie si de nivelul de calciu din corp. Uleiul de ricin e bun, dar nu trebuie sa il folosesti daca nu vrei. In orice caz, va trebui sa tai din varfuri cel putin o data la 2 luni, ca sa cresca frumos. Bineinteles conteaza si samponul. E foarte bun cel de urzica. Daca te hotarasti sa folosesti ulei de ricin, nu va fi o super diferenta. Va creste cu 1-2 centimetri mai lung decat e normal. Oricum, in 2 ani iti va creste foarte mult.
Te pup!

| Anne2000 explică (pentru LorenaAnca):

Si eu te pup. Papa. Merci de raspuns chiar e de folos. happy Dar din pacate nu-ti pot da funda.

| madalinaeueu a răspuns:

Ca sa iti intretii parul cat mai bine si sa il ai lung si frumos cum vrei tu trebuie sa folosesti un sampon adecvat pentru parul lung balsam cel mai important sa te tunzi la 2 luni cel mult si uleiul de ricin ca tot ai intrebat da e bun eu dau pe parul ud un pic pe tot parul si crestetonguenu cade nu scade cresterea cum crezi sper sa te ajute cu ceva ce ti-am spus