| NoName2110 a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare. E vara si mi-ar placea sa am o piele frumoasa, fina si sa luceasac... puteti sa-mi spuneti vreun crem dar cel mai bine o reteta plz* fundita pentru cele mai multe si foloritoare rspunsuri

Răspuns Câştigător
| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Buna marry:*
Uite aici:

Este adevarat ca si apa ajuta la eliminarea toxinelor din organism, oferind astfel pielii un ten luminos, care radiaza de frumusete, dar fructele contin in plus multe vitamine si antioxidanti care stimuleaza reinoirea celulelor si impiedica imbatranirea prematura a epidermei.

Brooke Jackson, medic dermatolog si fondator al Centrului de frumusete si sanatate a pielii din Chicago a contribuit la realizarea unui studiu in care femeile care au tinut o cura de o saptamana doar pe baza de fructe si legume, au simtit o imbunatatire la nivelul pielii. Acestea au declarat ca isi simt pielea mai fine si ca aceasta are o stralucire sanatoasa.

Iata 3 dintre cele mai bune fructe si legume pentru pielea ta:

Fructe de padure

Afinele, coacazele. Murele, zmeura si capsunile ajuta organismul sa produca mai mult colagen, responsabil pentru a oferi pielii un apect suplu si neted. Fructele de padure, in special afinele, sunt incarcate cu o serie de compusi antioxidanti extrem de eficienti in neutralizarea radicalilor liberi nocivi. Acesti radicali liberi sunt vinovati de deteriorarea celulelor pielii si, astfel, de imbatranirea prematura a pielii.

Morcovi

Nu mai esti un secret ca morcovii imbunatatesc vederea, dar un fapt mai putin cunoscut este acela ca aceasta legume previne uscarea pielii. Morcovii contine beta-caroten, un ingredient pe care organismul il foloseste pentru a produce vitamina A, responsabila cu hidratarea pielii. De asemenea, morcovii sunt o sursa foarte buna de vitamina C, an antioxidant care elimina radicalii liberi si care ajuta la formarea colagenului.

In plus, beta-carotenul ofera pielii o nuanta mai inchisa, astfel incat sa para usor bronzata, iar expunerea la soare dupa ce ai consumat cantitati mari de morcov ajuta pielea sa se bronzeze mai usor, iar in acelasi timp scade riscul de arsuri.

Mango

Acest fruct tropical contine peste 20 de tipuri de vitamine si minerale, printre care beta-caroten si vitamina A care activeaza regenerarea celulelor si ajuta la hidratarea pielii. Fructul este recomandat in special persoanelor cu pielea uscata si cu tendinte de descuamare.

Desi pare sa fie un fruct, mango este mai mult utilizat in realizarea salatelor cu rosii, dovleac sau la pregatirea mancarurilor light. Totusi, il poti consuma ca atare fara nicio problema, insa este posibil sa ti se para usor gretos si inecacios.
http://sanatate.acasa.ro/......54590.html

- Tot pentru o piele frumoasa si sanatoasa, se va evita consumul excesiv de dulciuri concentrate, grasimi, sare, alcool si tutun in vacanta de vara (si nu numai).

- Se recomanda consumul suficient de lichide, alimente bogate in beta caroteni si antioxidanti: vitamina C, E, seleniu, zinc (legume si fructe galbene, rosii, verzi, nuci, peste, lactate degresate, ceai verde).

- Deodorantele, cosmeticele si parfumurile pot determina reactii alergice la soare, astfel aplicarea acestor produse ar trebui evitata;

- Evitati efectuarea in lunile de vara a tratamentelor microinvazive pe zonele fotoexpuse: laser, epilare definitiva, peelinguri chimice, microdermabraziune (cresc riscul de arsuri cutanate si hiperpigmentare locala). Nu expuneti la soare cicatricile recente sau tegumentele lezate!

- Utilizati lotiuni/spray-uri adecvate pentru prevenirea intepaturilor de insecte, iar odata aparute cereti sfatul medicului dermatolog.
http://www.enational.ro/......7577.html/
Crema solara de corp este potrivita si pentru fata?

In ceea ce priveste protectia impotriva radiatiilor UV, raspunsul este DA. Filtrele de protectie sunt aceleasi si foarte multe produse specifica faptul ca se pot folosi atat pentru fata, cat si pentru corp.

Dupa expunerea la soare, mai ma hidratez?

Chiar foarte bine protejata cu ajutorul lotiunilor si a cremelor cu factor de protectie solara, epiderma este intotdeauna fragilizata de vant, nisip, sarea de mare, clor, dusurilor repetate. De aceea, seara este important sa elimini toate impuritatile si sa te hidratezi corespunzator. Poti utiliza dupa expunerea la soare produse care au rolul de a hrani, reimprospata, ingriji si repara epiderma.

Autobronzantul imi distruge pielea?

In niciun caz. Caci agentii coloranti sunt zaharuri care interactioneaza cu acizii aminati din patura cornoasa, mai precis cu celulele moarte. Culoarea aurie se duce in timp odata cu exfolierea naturala. Retine ca: gelurile si sapunurile pot avea uneori un efect deshidratant.

Ma bronzez la fel cu un indice de 30 sau 50?

Desigur. Daca te expui insa prea mult la inceput, se depaseste foarte repede capacitatea de reparare a celulelor. Chiar si fara raze de soare, celulele mor si bronzul se duce odata cu ele. Cu cat te expui la soare mai lent si progresiv, cu atat bronzul dureaza mai mult. Cu un indice mai ridicat, culoarea aurie va fi putin mai scazuta in intensitate, insa la sfarsit de septembrie inca o vei mai vedea pe pielea ta.

In perioada verii, peeling sau fara peeling?

In fata soarelui, pielea se usuca natural pentru a se apara. Inainte de a merge sa va bronzati este bine sa va faceti un gomaj eficient pentru a pregati pielea si pentru a favoriza unifierea bronzului. Insa daca vreti un adevarat peeling dermatologic este bine sa asteptati venirea toamnei pentru ca altfel riscati sa fragilizati epiderma.
Pielea corpului are nevoie de o atentie deosebita mai ales in aceasta perioada. Dupa ce in timpul verii pielea a fost expusa la soare, acum are nevoie de un tratament special bazat pe peeling si hidratare. Inainte de dus prepara un produs foarte eficient pentru peeling: un pumn de sare de baie amestecat cu doua linguri de ulei de masline. Dupa asta fa un dus nu foarte fierbinete si foloseste produse care hidrateaza si hranesc pielea, cele mai bune fiind gelurile de dus pentru bebelusi. Dupa dus aplica o lotiune de corp cand pielea inca mai e uda.

Pentru a avea maini fine, e indicat sa folositi o crema speciala pentru maini, iar de doua ori pe saptamana incearca un tratament natural pe baza de lapte cald in care au fost puse flori de musetel. Infuzia astfel obtinuta este benefica pentru pielea mainilor tale, astfel ca timp de 10 minute tineti mainile in ea.

Pentru fata foloseste creme dar si masti facute de tine din produse proaspete. Laptele, mierea, sucul de lamaie si uleiul de masline sunt ingredientele de baza pentru a obtine cele mai bune masti pentru a avea un ten de invidiat.

Pielea sensibila din jurul ochilor trebuie ingrijita cu mare atentie. Astfel ca trebuie sa aveti grija sa nu folositi decat produse speciale pentru aceasta zona. Mastile se aplica astfel incat aceasta zona sa fie evitata. Poti aplica pe pleoape comprese cu ceai de musetel sau ceai verde. Si rondele de castravete hidrateaza foarte bine aceasta zona delicata.

Ceea ce mai trebuie sa stiti e ca pentru a avea o piele catifelata trebuie sa aveti si un regim de viata sanatos . Asta inseamna ca alimentatia trebuie sa fie bazata pe fructe si legume proaspete, fara grasimi, tutun si alcool, si foarte multe lichide.
http://www.topfeminin.ro/......piele+fina

Masaj pentru catifelare

Pentru o piele mai curata si catifelata, ai nevoie de gomaj. O data pe saptamana, sub dus, pregateste-ti propria versiune de crema pentru gomaj:

# Versiunea usoara: amesteca un pumn de sare (cristale de talie medie) in gelul de dus. Acest gomaj ce imita apa de mare are proprietati tonifiante si dezinfiltrante.

# Versiunea ameliorata: amesteca 2 linguri ulei de argan, 2 linguri sare marina grunjoasa, 1 g scortisoara si 1 g suc de portocale uscat. Aceasta reteta este mai hidratanta decat precedenta si miroase a Orient.

Crema pentru hidratare

O piele catifelata este o piele bine hranita. Zilnic, dupa dus, nu uita sa aplici si o crema hidratanta. Daca esti adepta cosmeticelor naturale, prepara-ti reteta urmatoare:

60 ml apa, 25 ml ulei vegetal, 2 lingurite ceara emulsifianta, cateva picaturi dintr-un ulei esential la alegere.

Introdu toate ingredientele intr-un recipient la bain-marie si amesteca continuu pana ceara s-a topit, apoi scoate din bain-marie. Continua sa amesteci pentru a se forma emulsia. Introdu bolul intr-un recipient cu apa rece, pentru fixare si ingrosare. Crema se poate pastra maximum 2 saptamani la frigider.

Daca ai pielea foarte uscata, hraneste-o cu ulei de migdale dulci. E destul de gras, insa nu are pereche pentru calmarea pielii deshidratate.

Epilare minutioasa

O piele catifelata e o piele epilata. Poti sa-ti pregatesti singura epilarea cu caramel.

Ingrediente: 2 linguri zahar pudra, 150 ml apa, zeama de la o jumatate de lamaie si o lingura de miere.

Amesteca apa si zaharul intr-un ibric, apoi adu la fierbere si caramelizeaza zaharul. Pentru a verifica daca textura e buna, ia o picatura si vars-o intr-un pahar cu apa fierbinte. Daca picatura nu se imprastie, ia ibricul de pe foc si adauga zeama de lamaie si mierea. Amesteca. Varsa pasta pe o suprafata dreapta si lasa sa se raceasca un pic. Formeaza apoi cocoloase mici si etaleaza-le pe zonele de epilare de sus in jos, apoi trage-le, cu o miscare ferma. Poti sa refolosesti de mai multe ori ceara.