| DiaDiana12 a întrebat:

Buna TPU!
Am si eu o întrebare, uleiul de ricin chiar ajuta la creșterea mai rapidă a parului?
Dacă da, cum se folosește și in cat timp se vad rezultate? Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Parul creste hormonal, depinzand strict de hormonii tai, care se produc din hrana plina de vitamine si minerale, pe care o mananci zilnic.
Ritmul de crestere al parului este de 1mm - maxim 1.5mm pe luna.
Din pacate, nu exista uleiuri, creme, pomezi sau descantece, care sa-ti faca parul sa creasca rapid.
Uleiul de ricin ca si uleiul de cocos sau argan, ajuta la INTARIREA firului de par existent, dar nu poate stimula cresterea parului si nici infleunta aparitia de fire noi.

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ajuta, sunt mituri.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Uleiul de ricin ajuta la intarirea firului de par existent, dar nu influenteaza si nu creste fire de par noi!

| Anuket a răspuns:

Întărește firul. În combinație cu alte uleiuri, folosit ca o mască masat pe rădăcină o dată pe săptămână. Dar același lucru poți face și cu alt tip de ulei. Rezultate vizibile după 3-4 luni. Schimbarea pe care o dorești se face prin alimentație și stilul de viață.

| mihaela000ela a răspuns:

Uleiul de ricin are multe beneficii, printre care se numara intarirea firelor de par, stimularea cresterii firelor si hranirea scalpului uscat. Uleiul in sine nu poate face parul sa creasca, dar transforma scalpul intr-un mediu sanatos care contribuie la cresterea parului.Cand il folosesti, incalzeste-l putin in palme inainte de a-l aplica la radacina firelor si de a-l intinde spre capatul acestora. Lasa-l sa actioneze minimum 10-15 minute, apoi clateste parul cu sampon. Poti sa-ti umezesti parul inainte pentru a absorbi mai bine uleiul.

| Refresh0 a răspuns:

Nu ajuta.