| kissterie a întrebat:

As vrea sa ma vopsesc pentru prima data, insa nu sunt foarte convinsa pentru ca imi e frica de reactiile adverse precum: deteriorarea parului si caderea excesiva a lui, de momentul in care nu o sa mai vreau sa ma vopsesc, insa estetic, daca nu o voi face, va arata urat.
Am 17 ani, nu m-am mai vopsit pana acum. Voi ce spuneti este recomandat sau nu, ma cam grabesc cu "vopsitul" asta?

FUNDA!happy

*nu mai comentati aiurea. daca nu vreti sa ajutati nu lasati comentarii.

2 răspunsuri:
| callie2 a răspuns:

Daca vrei, vopseste-te dar alege-ti o nuanta care sa-ti placa si mai tarziu, nu doar acum. gen daca acum vrei sa fii blonda si in minutul urmator iti faci programare la salon.
daca ai grija de el, o sa se regenereze. plus ca daca te faci la salon si coafeza e profesionista sau macar stie ce face, n-o sa iti arda parul asa de mmult. in functie de nuanta pe care ti-o alegi, radacinile pot fi mascate cu suvite sau daca ai tupeu, ti le poti lasa sa creasca, mai ales ca acum se poarta degrade-ul in par. asta desigur nu inseamna radacini negre si parul blond auriu.
* daca parul e natural, nici nu o sa trebuiasca sa te decolorezi daca vrei o nuanta mai deschisa. vopseaua se prinde foarte bine pe parul natural.
asa ca daca stii ca o sa ai grija de el dupa ce te vopsesti si gasesti o nuanta cu care o sa iti stea bine, eu zic sa te vopsesti. :d

| AndraNicoleta a răspuns:

Parerea mea este sa nu te vopsesti daca nu este necesar. Stiu cum este...ai nevoie de o schimbare, insa treaba cu vopsitul e ca un fel de drog. E mult pana te vopsesti o data, pentru ca mai apoi sa vrei sa incerci si mai multe culori.
Daca chiar vrei sa-ti faci damblaua poti incerca un nuantator sau o vopsea fara amoniac. Nu ataca parul atat de mult si se duce mai repede decat cea permanenta, si astfel nu va mai trebui sa-ti faci griji ca va arata inestetic. Dupa maxim 2 luni nu se va mai cunoaste nimic.
Numai bine si sper ca ti-am fost de folos.