| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Vreau sa îmi decolorez parul pentru ca îl am brunet și vreau sa ajung la satenul meu natural, problema este ca am parul ars. Știu ca o sa-mi ziceci ca o sa-mi stric parul și mai tare dar știți care e faza, eu m-am gândit să-l las sa crească pana ajunge sa fie iar șaten dar nu vreau pentru ca. Nu ca arata urat, arata groaznic de urat diferența de nuanță, nu m-am mai vopsit de aproximativ 4 luni și mi-au crescut mult rădăcinile, faza e ca eu am parul natural de un șaten deschis, asa spre blond și chiar arata groaznic de urat parul cu rădăcinile aproape blonde și restul parului un brunet obosit.

Nu mai suport parul asa și nu-mi spuneți sa ma duc la salon pentru ca m-am banilaughing asa ca singura opțiune rămâne sa îmi fac parul acasă, singura. Nu e prima oara când mi-l decolorez doar ca eu nu îl am ars neapărat de la decolorare, in mare parte îl am asa doar de la placa, în fine. Cum ar trebui sa procedez?

1. O să-mi iau oxidant de 12%, il aplic astfel încât sa acopăr cât de mult pot porțiunea parului și după ce fac?

Cum îmi aleg vopseaua potrivita parului meu? Adică cum știu exact ca vopseaua pe care mi-o voi cumpără va fi ca și nuanță mea naturala, cel puțin asemănătoare?

Pot sa ma vopsesc cu șaten în aceeași zi în care îmi decolorez parul? Adică sunt șanse sa nu se prindă culoarea sau ceva?

Și din nou, nu îmi spuneți de ars, sincer prefer sa îl am mai ars decât e acum și de data asta sa-l las sa crească și sa se regenereze decât sa fac aceeași chestie doar ca cu parul foarte urat. Nu-i capăt de lume, asa ca va rog sa ma ajutați și să-mi spuneți cum și ce trebuie sa fac, ofer fundahappy

1 răspuns:
| AnemonaP a răspuns:

Ma abțin cu greu sa nu fac morală referitor la sănătatea parului tau big grin și cât de nasol e sa te decolorezi singura acasa.
Trecand peste asta, cumperi oxidant+pudra, le amesteci bine, aplici ca și când aplici vopsea și după aștepți. Mai verifici din 5 in 5 min, se decoloreaza destul de repede parul. Cu cât va fi mai deschis, cu atât va prinde noua culoare mai bine.
Cel mai bine este sa răsfoiești un catalog înainte sa vezi cum arată pe firul de par și ce aduce a culoarea ta naturală. Acum, nu garantez ca poate ieși fix la fel culoarea ta naturală, dar poate sa fie pe aproape.
Da, te poți vopsi in aceeași zi, va prinde la fel. Dar, e multă munca. U as lasă pe a doua zi vopsitul.
Pe viitor cumpara niște produse Olaplex sa mai reper puțin parul ăla ars. Înainte sa te faci cu placa sau sa te usuci cu feonul, sfânta protecție anti termică, întotdeauna. Ca sa previi sa nu mai fie atat de uscat, folosesti ulei de par, va ajuta. Bafta.