| dydybla a întrebat:

as vrea sa va rog sa imi dati niste nume de sampoane pentru parul rebel, bufant si putin ondulat. As vrea parul drept si as vrea sa imi spuneti din experienta voastra (daca si parul vostru e la fel si ati incercat sa il indreptati cu sampon) daca sampoanele ajuta cu ceva, va rog mult cat mai repede. Ma cam deranjeaza ca mai ales inainte sa merg la scoala trebuie sa mi-l indrept. Va rog mult ajutati-ma!

Răspuns Câştigător
| Rx5hnS a răspuns:

Eu folosesc un sampon si balsam pentru par electrizat de la Pantene. Ma ajuta la repararea parului. ( Parul electrizat inseamna par deteriorat, si eu avand parul alb, il am destul de deteriorat si electrizat).
Ca sa il fac drept si stralucitor eu imi fac masca cu gelatina.
Intr-un bol, pun un plic de gelatina pudra si o jumatate de cana de lapte cald sau apa calda. Amestec pana se dizolva gelatina. Pun doua linguri de ulei de masline, un ou, balsam de par si ulei esential ( este optional, eu folosesc de lavanda) si amestec. O aplic pe parul ud, dupa ce l-am spalat, dar nu pe scalp, ca va arata prea uleios, imi pun o punga sau un prosop in cap, las 30-40 de Min, apoi clatesc. Incearca si ai sa vezi ce faina e masca asta.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parul nu se indreapta cu sampon, n-ai sa reusesti asa ceva.Dar te poti spala cu un sampon care iti place, si sa aplici balsam dupa ce te-ai clatit de sampon. Apoi mai clatesti o data balsamul din par.Si poti folosi o placa de par care nu e chiar foarte scumpa, gasesti si cu 60-70 lei, noua.Nu te sfatuiesc sa folosesti placa de par prea des, pentru ca il vei deteriora, il vei usca prea tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu îți sugerez șamponul Nivea 2 in 1, care, cel puțin in dreptul meu s-a comportat asa cum mi-am dorit, si părul meu fiind mai "rebel" si incâlcindu-se foarte repede.

| suntsuper a răspuns:

Eu am folosit in trecut Garnier Ultra Doux cu 5 plante(samponul si balsamul) si imi faceau parul sa stea foarte asezat. Mai aveam ceva tot de la Garnier, dar doar sampon, cred ca se numea Fructis care mi-a ajutat mult parul sa nu mai stea asa "pufos"

Am auzit despre sampoanele cu keratina ca indreapta parul in timp, mi-am luat un sampon si un balsam cu keratina de la Syoss si pot sa zic ca sta mai asezat.
Din experienta iti spun sa nu folosesti wash&go sau head&shoulders, mie mi-l umfla.
Exista si masti care fac parul foarte moale, le poti cumpara din orice supermarket sau farmacie.

Ai si optiunea de a-l intinde permanent, la salon, costa cateva sute de lei, dar schimba structura parului total si din cate stiu procedura asta rezista si dupa ce te speli pe cap, mai ales daca nu ai parul foarte cret. E un tratament chimic cu keratina

| AlinaInk a răspuns:

Poti incerca sampoane Bio de pe http://naturway.ro/. Sunt bune in sensul ca iti fac parul mai sanatos, dar de indreptat il indrepti cu placa dupa :)

| CristinaEmma a răspuns:

Buna, exista un sampon si balsam bun de la Garnier care te ajuta sa ai parul mai intins. • https://goo.gl/images/TTpZRv

https://goo.gl/images/ZGScjM

| Raspunsurisincerepttn a răspuns:

Eu folosesc babyjonshons si am parul ondulat si vreau sa iti zic ca am parul foarte moale si lucios