| Maria2058 a întrebat:

Cat credeti ca as putea slabi pe saptamani daca ard in fiecare zi toate caloriile pe care le consum?

2 răspunsuri:
| daassh a răspuns:

NU, trebuie sa bagi in cop calorii mai putine si sa comsumi mai multe.Succes!

| RomulusMilea a răspuns:

Daassh, corect.

Dacă de exemplu consumi 2500 de calorii pe zi şi arzi tot 2500 de calorii, atunci vei slăbi... zero grame pe zi, în fiecare zi.

Pentru a slăbi, rezultatul trebuie să fie negativ, adică numărul de calorii arse trebuie să fie mai mare decât numărul de calorii consumate.

De exemplu, dacă consumi 2500 de calorii într-o zi şi dacă arzi 3000 de calorii în acea zi, atunci organismul începe să-şi ia necesarul de 500 de calorii din "rezerve" (depunerile de energie, din ficat, din ţesuturile adipoase, etc.).

Mult succes!