| anonim_4396 a întrebat:

Ce preferati (si recomandati in acelasi timp) benzile cu ceara sau epilatorul? De ce?

7 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Epilatorul pentru ca e mai benefic

| SameMistake a răspuns:

Buna!
Benzile de ceara(ceara rece) sunt destul de nepractice. M-am facut intr-o perioada buna de timp numai cu ele la subrat si am realizat apoi ca cheltuiam prea multi bani pe ele, si in plus trebuia sa ma "programez" din timp, la mine acasa, pentru ca dura prea mult ca sa pot face asta oricand. trebuia sa am asigurat timp. Benzile de ceara rece nu prea ti le recomand, scumpe si nepractice. Plus nu foarte igienice, si daca ramai in mana de ulei sau servetele imbibate in ulei e nasol. Te lipesti de toate alea.
Dupa o vreme, mi-am cumparat aparat de ceara calda, cu benzi, cu ulei, cu tot ce trebuie. E o invistitie care chiar merita. Ceara aia o consumi foarte greu, adica te tine foarte mult laughing e dureros, poate un mic mai dureros decat benzile de ceara rece dar dupa o vreme e ok. Depinde si de perioada lunii.
Nu-mi placea la ceara (nici la aia rece, nici la aia calda)ca trebuia sa astept pentru urmatoarea epilare pana crestea parul prea mare... insuportabil, mai ales vara.
Insa, apoi, a dat Dumnezeu, sa imi vina ideea saincerc epilatorul si pentru subrat. Initial am zis ca o sa mor de durere, dar nu a fost chiar asa. Eu fiind deja obisnuita cu teroarea cerilor, a fost chiar ok cu epilatorul. Un mare, mare plus pentru epilator, fata de ceara, NU TREBUIE SA ASTEPTI pana te ia mama naibii pentru urmatoarea epilare. Te faci cand ai tu chef, cand vezi ca a iesit un firicel pui epilatorul si ai pielea curata. E mult mai igienic cu epilatorul, mult mai rapid, mult mai practic, pentru mine personal, mult mai avantajos. Cu ceara ma lungesc prea mult, si in plus, dupa epilarea la subrat cu ceara nu pot sa imi misc prea mult sau brutal mainile, imediat. Dupa epilator totul e ok, iritatia(daca apare) trece foarte repede.
Benzile de ceara sunt mult prea costisitoare daca e sa le folosesti constant, si iti fura mult prea mult timp.
Depinde si de zona despre care vorbesti, dar in general, pentru aproape orice zona recomand epilatorul. Picioare, brate, subrat. Inghinal inca nu am avut curajul cu epilatorul de teama sa nu imi. epilez altceva laughing acolo prefer sa ma las pe mana specialistelor.
Inca o data iti spun, EPILATOR, clar!
Numai bine!

| Camelisa a răspuns:

Epilatorul!
In primul rand ca iti scoate (chiar iti scoate) firele de par din radacina, iar in al doilea rand e mai ieftin.Gandeste-te ca la cati banii ai da pe benzi poti sa dai 2-3 mil pe un epilator care te tine si e si mai bun!

| gaby5995 a răspuns:

Epilatorul. Eu consider ca e mai ieftina metoda asta.

| FallingLeaves a răspuns:

Benzile cu ceara. Parul se ia repede iar durerea e pe moment cat despre epilator..chiar daca e mai ieftin ca il iei o data si gata...te doare si simti cum iti extrage fiecare fir.

| ShineLikeStars a răspuns:

Pai. sa stii ca eu nu iti recomand benzile, indiferent de ce se spune! Desi multi spun ca e mai natural nu e si mai usor! cu epilatorul e foarte dureros primele ori, dar apoi te joci cu el pe piele, efectiv! E mult mai ok! Funda?

| Aliceeata a răspuns:

In ziua de azi amandoua epileaza la fel de bine dar epilatorul poti sa il folosesti de mai multe ori si nu e chiar atat de dureros in schimb benzile de ceara le poti folosi doar o data si exista do durere pe care doar noi fetele o stimlaughing Deci eu as opta pentru epilator.