| AndreeaDavid a întrebat:

Ce trebuie sa fac ca sa-mi creasca unghiile mai repede? Dar parul? Funda :X

Răspuns Câştigător
| xxDudaxx a răspuns:

Da-te cu ulei de ricin pe unghii si par. Mananca mai multe proteine deoarece intaresc firul de par si unghiile.Gandeste-te ca parul tau si unghiile contin aceeasi proteina esentiala si anume cheratina.Ai putea sa iei niste vitamine si nu in ultimul rand daca tii vreo dieta foarte drastica in care te infometezi asta ar putea fi cauza pentru care nu cresc asa repede. Am auzit de un tratament numit revalid pentru unghii si par. Sper ca te-am ajutat. Funda?

1 răspuns:
| Mayar a răspuns:

Unghiile cresc mai repede daca ai in corp proteine. Cand nu ai destule proteine cresc greu si sunt slabe. Asadar, consuma mancare cu proteine multe, cum ar fi ouale, carnea, etc.
Nu glumesc, pentru ca am patit si eu asa sad si dupa ce am inceput o alimentatie bogata in proteine, au crescut unghiile mult mai repede (eu nu suport sa am unghiile mici pentru ca mi se irita pielea de sub unghii.)
Si de asemenea, daca tii unghiile in ulei de floarea soarelui, sau de masline, iarasi le oferi ocazia sa creasca mai repede. Tine unghiile 5-10 minute in ulei, minim 1 data pe zi. Maxim de 3 ori.

Pentru par, daca tai chiar varfurile parului creste mult mai repede si mult mai lung decat cat ai taiat. De asemenea, fa tratament cu galbenus de ou. bati 2-3 galbenuse de ou, atat cat sa iti acopere intregul par si il pui pe par. il lasi macar 10 -15 minute, dupa care te speli. Cu sampon te poti spala ziua urmatoare.
Sper ca ti-am fost de folos! happy
toate cele bune! >big grin