| Hrimiuc_Mada_1998 a întrebat:

Cine ar putea sa-mi spuna care e diferenta dintre unghii cu gel si unghii cu tips? As vrea sa-mi fac unghiile si nu sunt chiar mari. Cum ar trebui sa le fac : cu gel sau tips?

Răspuns Câştigător
| SaschaM a răspuns:

Te-ai ametit si mai rau laughing Gelul se poate folosi in 3 feluri:

1. constructie - se pune un sablon de hartie sub marginea unghiei naturale scurte si se construieste unghia falsa deasupra lui, dupa care se indeparteaza sablonul si se finiseaza unghia falsa cu pila

2. tips - pe varful unghiei naturale scurte se lipeste un tips (un fel de unghie de plastic), se scurteaza la lungimea dorita dupa care peste unghia naturala si tips se pune gel, apoi se finiseaza unghia (tipsul nu adauga rezistenta, serveste doar ca suport pentru gel)

3. protectie pe unghia naturala - se pregateste unghia naturala (lunga sau scurta), se aplica gelul si se finiseaza cu pila. Protectia nu iti adauga lungime, gelul este pus doar pe unghia ta.

Cum ti-a recomandat si Laura927, iti sugerez si eu mai bine acrylul, este mai rezistent la lovituri si se da jos prin dizolvare. Gelul se da jos numai prin pilire, care daca e facuta prost, se poate pili si din unghia naturala, subtiind-o foarte mult. Cu acryl se pot face aceleasi chestii, constructie, tips si protectie.

10 răspunsuri:
| Laura927 a răspuns:

Unghiile cu gel pot fi de doua feluri :
- cu tips
-fara tips

Ar fi mai bine sa le faci fara tips dar este mai mult de munca.
Ba mai bine cu acril asa le poti da jos doar prin dizolvare si nu te doare cand iti bagi degetul in lampa pentru ca nu folosești lampa!

| LoriLoL a răspuns:

Unghiile cu gel se construiesc pe un sablon doar din gel, pe cand cele cu tips iti lipeste o unghie din plastic dupa care adauga gelul.iti recomand cele din gel pentru ca sunt mai estetice si rezista mai mult

| Hrimiuc_Mada_1998 explică (pentru LoriLoL):

Pai la unghii gel, nu trebuie sa am unghiile mari (naturale )?

| LoriLoL a răspuns (pentru SaschaM):

Acrylul nu lasa unghia sa respire deloc.

| LoriLoL a răspuns (pentru Hrimiuc_Mada_1998):

Despre ceea ce imi spui tu este gel pe unghie naturala.

| LoriLoL a răspuns (pentru Hrimiuc_Mada_1998):

Ps.nu toate gelurile dor in lampa, sunt si geluri f rezistente care nu dor.

| SaschaM a răspuns (pentru LoriLoL):

Unghia nu respira, este moarta, de aceea nici nu doare cand este taiata. Radacina unghiei isi ia oxigenul si substantele nutritive de care are nevoie din vasele de sange care ajung pe patul unghiei. Nimic din ce punem pe unghie nu este absorbit de aceasta (in afara uleiului de jojoba care are molecula extrem de mica). Daca nu ai nicio notiune de anatomie, nu mai vorbi. Daca vrei sa te informezi, citeste aici http://mypsychonails.blogspot.ro/......hiile.html

| LoriLoL a răspuns (pentru SaschaM):

Multumesc pentru explicatie.dim cate vad ai inceput sa predai cursuri pe acestpost, biata fata a pus o intrebare simpla nu stiu cat era necesaar sa explici dar e deja suficient.fiecare cu cunostintele lui.

| SaschaM a răspuns (pentru LoriLoL):

Acel raspuns a fost pentru tine. Pe ea am lamurit-o deja happy

| LoriLoL a răspuns (pentru SaschaM):

Am vazut.

| SaschaM a răspuns (pentru Hrimiuc_Mada_1998):

Te-ai ametit si mai rau laughing Gelul se poate folosi in 3 feluri:

1. constructie - se pune un sablon de hartie sub marginea unghiei naturale scurte si se construieste unghia falsa deasupra lui, dupa care se indeparteaza sablonul si se finiseaza unghia falsa cu pila

2. tips - pe varful unghiei naturale scurte se lipeste un tips (un fel de unghie de plastic), se scurteaza la lungimea dorita dupa care peste unghia naturala si tips se pune gel, apoi se finiseaza unghia (tipsul nu adauga rezistenta, serveste doar ca suport pentru gel)

3. protectie pe unghia naturala - se pregateste unghia naturala (lunga sau scurta), se aplica gelul si se finiseaza cu pila. Protectia nu iti adauga lungime, gelul este pus doar pe unghia ta.

Cum ti-a recomandat si Laura927, iti sugerez si eu mai bine acrylul, este mai rezistent la lovituri si se da jos prin dizolvare. Gelul se da jos numai prin pilire, care daca e facuta prost, se poate pili si din unghia naturala, subtiind-o foarte mult. Cu acryl se pot face aceleasi chestii, constructie, tips si protectie.