| Camelutsaa a întrebat:

Buna,Tpu..cum as putea scapa de celulita? Ce mancare, exercitii imi recomandati? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| d3men7zel a răspuns:

Celulita nu trece cu dieta. In niciun caz nu trece cu infometare. E nevoie de o alimentatie foarte echilibrata, din care se exclud carbohidratii din paine si paste si se pastreaza cei din cartofi si orez (dar si aceste alimente trebuie consumate cu moderatie). In rest, legume cu legume si carne, musai carne pentru proteine. Fiarta sau pe grill, nu in fripturi sau prajita intr-o tona de ulei. Simplitatea da gustul.sunt putine momente in care sa va puteti abtine de la prajituri si ciocolata. De aia s-a inventat sportul. Fie ca e mers pe jos (ca trebuie s-o luam cu inceputul), fie ca e un program la sala, fie ca e o jumatate de ora de exercitii acasa, sportul e speranta.Nu exista o pastila minune. Nici o crema minune. Nici vreun masaj care te scapa.E vorba de multa munca, de renuntari, de abtineri, de sanatate luata in portii generoase, de echilibru gasit in tine si nu impus de altii.Sa mai presupunem ca nu e timp de mers pe jos, ca ne grabim. Si, drept urmare, n-avem nici timp de mers la sala si stat o ora pe aparate, juma’ de ora inainte de antrenament, ca trebuie’sa ne schimbam si juma’ de ora dupa, ca trebuie’ sa facem dus si alte cele. Asa ca: program complet de sport, iti doresc mult Succes! Funda? :d

8 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Ca mancare incearca sa reduci grasimile, prajelile, sarea, dulciurile rafinate, sa bei multa apa si ceai verde, sa faci sport (jogging, inot, urcat scari, mers cu bicleta) si masaj anticelulitic.

| ♀ кɨđµ°♀ a răspuns:

Jogging mult, urcat trepte, masaj cu crema de corp si multe legume seminte si multa multa lamaie sau limonada. Sper ca te-a ajutat sfatul meu.Fa mult sport iesi cu rolele si asta ajuta foarte mult.O seara frumoasa.

| Rakanishuu a răspuns:

Pai in primul rand fa miscare multa, exercitii fizice dimineata, pranz si seara si nu manca multa paine, fara dulciuri, nu sta mult pe scaun si fara fructe mai ales banane. big grin

| Azµre a răspuns (pentru Rakanishuu):

Celulita este cauzată în special de acizi pe lângă grăsimi în exces, etc.
Cel mai bine renunță la toate sucurile din comerț respectiv la cele acidulate aici intră și apa minerală!
În rest o dietă echilibrată, fără a se face exces de anumite mâncăruri. Se elimină sărurile care rețin apa în organism, grăsimile și dulciurile ( se pot consuma dar cu atenție să nu e facă exces ) Iar legat de fructe, orice fruct poate mânca, cum că, bananele îngrașă este o prostie. Că nimeni nu mănâncă zilnic banane, una două la săptămână nu fac nimic.

| Azµre a răspuns (pentru Rakanishuu):

Și era să uit pe lângă asta, are nevoie de sport, dar tot nu va scăpa fără masaj zilnic în zona respectivă!

| BlakeLively a răspuns:

Dimineata la (9:30/10:00),dupa 30 de minute sau o ora de sport, servesti micul dejun. Ai voie sa mananci doar salate.
Pranzul,(13:00/13:30) mananci doar supe si ciorbe cu legume. Daca nu iti plac, poti opta pentru mancare cu ciuperci, mazare, sau mancare de cartofi.
Seara la 18:00 sau 18:30, dupa o ora sau doua de miscare mananci doar ceva usor, gen rosii cu branza sau cel mai potrivit peste cu legume.

Nu ai voie sa depasesti sau sa consumi mesele mai devreme. Nu ai voie carne, decat peste. In timpul dietei nu mananci ciocolata sau sucuri acidulate, pentru ca degeaba te mai chinui sa slabesti. Ai voie sa bei doar apa plata, sucuri facute in casa si ceaiuri de slabit din plante (gasesti la supermarket-uri). Bafta!