| ella_7332 a întrebat:

Buna TPU :*

Cum pot sa scap de cosuri sa sa am o piele fina si catifelata?
ma gandesc daca stiti niste metode naturiste? cu tot felul de creme am incercat dar nimic sad

dau funda pentru cel mai bun raspuns big grin

22 răspunsuri:
| gHelena a răspuns:

Incearca una dintre cele zece masti prezentate aici: http://www.divahair.ro/......in_dovleac sau foloseste saptamanal un amestec exfoliant alcatuit din tarate de grau, miere si zeama de lamaie. Vei scapa de punctele negre si tenul tau va fi mult mai catifelat si mai luminos. Un gand bun, Elena.

| Vichtory a răspuns:

Pentru cosuri sunt mai multe remedii:
-te dai cu miere pe cosuri
-te dai cu zeama de lamaie pe cosuri
-amesteci argila cu apa si o dai pe cosuri
-sa bei ceai negru (o ceasca de ceai)
-sa nu mai mananci mancaruri de la fast-food(ele aduc cosurile)
-da-te pe cosuri cu aloe vera
-ca sa nu mai ai cosuri, trebuie sa mananci de 2 ori pe zi peşte( contin Omega 3, care te pot ajuta sa obtii un ten curat)
-ca sa scapi de cosuri, fa o baie cu aburi
-sa mananci rosii, morcovi, capsuni sau nuci(contin acizi folici, cate sunt responsabili de sanatatea tenului tau si de aspectul lui)
-Inainte de aplicarea cremei, este indicat sa cu apa antibacteriana pe fata ( umezeste cu ea un disc de vata si curata cu el tenul)
-foloseste servetele demachiante ( pentru a preveni aparitia cosurilor)
-bea suc de soc (el vindeca cosurile)
-amesteca sucul de mere cu apa minerala si da cu ea pe cosuri ( este foarte bun)
-amesteca apa cu laptele praf (maseaza cu miscari lente circulare, dupa care clateste-ti tenul cu apa din abundenta)-cosurile vor fi astfel combatute
-pentru uscarea cosurilor se dizolva o lingura se sare intr-un vas cu apa calduta si te speli cu acel amestec
-tot pentru uscarea cosurilor este bine sa foloseste uleiul extras din arborele de ceai ( are efect de calmare a durerii si uscare rapida a locului)- se tamponeaza zona inflamata cu un disc de vata umezit in el si te vei vindeca rapid
-In caz ca ai cosuri, poti distrage atentia cu machiajul.
Ca in viitor, sa nu iti mai apara cosurile, trebuie sa te speli in zona in care iti apar cosurile si sa nu te stresezi mult!
Atentie! Daca te dai cu pasta de dinti pe cosuri, ele se pot inflama!
Asadar, nu mai incerca asemenea tratament!

Important! Daca ai breton si pe frunte iti apar nonstop cosuri suparatoare, poate fi de vina bretonul!
Sfat:Ori iti speli parul zilnic, ori iti prinzi bretonul pe spate!
Sper ca te-am ajutat!

Fundulita?

| ♥andreyusca11♥ a răspuns:

1. Daca vrei sa folosesti pudra, cauta pudra necompacta.

2. Nu trebuie sa-ti faci griji ca la 16 ani altii au cosuri pe toata fata.

3. Uite cateva feluri in care poti scapa de ele:

-Mergi la plafar si intreaba de creme care contin aloe vera, sau galbenele.

-E foarte important sa te speli cat de des posibil pe fata si sa-ti mentii tenul curat.

-Foloseste sapunuri care sa nu fie cremoase (gen Dove), astfel incat sa nu ti se ingrase tenul.

-Intreaba la farmacie Zynerit. Este foarte bun. Rezultate aproape miraculoase.

-Un tratament casnic: Pui ceai de musetel fierbinte intr-un recipient, iti prinzi parul si stai cu fata deasupra ceaiului timp de 20 min. Apoi aplici ulei de masline.

Succes

| oAnna a răspuns:

Argila de la farmacie

| wolder a răspuns:

Sfaturi pentru lupta importiva acneei:

1. SPALAREA:
Îndepărtarea impurităţilor este prima etapă în îngrijirea tenului, dar folosind un SAPUN OBISNUIT, riscăm să USCAM şi să IRITAM pielea.
(Valoarea pH-ului pielii este de aproximativ 5, 5, deci este uşor acidă. Săpunurile obişnuite au un pH alcalin, ce poate ajunge la o valoare de peste 10. După ce le folosim, pH-ul pielii creşte şi este favorizată DEZVOLTAREA GERMENILOR patogeni la acest nivel.)
Persoanele cu TEN USCAT sunt cu atât mai expuse DESHIDRATARII pielii folosind un săpun alcalin, aşa încât sub nicio formă NU ar trebui să utilizeze un asemenea produs.

Spala tenul cu un SAPUN SPECIAL pentru TENUL SENSIBIL. Persoanele cu ten acneic, ar trebui să folosească săpunuri speciale, cum ar fi cele cu SULF sau un sapun cu ARGILA.

Atunci când alegem un săpun, trebuie să avem în vedere ca în compoziţie să existe cât mai puţine SUBSTANTE CHIMICE. Cele pe care trebuie să le evităm în mod deosebit sunt PARFUMURILE şi COLORANTII ARTIFICIALI. Aceste ingrediente USUCA şi IRITA pielea, mai ales pe cea sensibilă. Urmatoarele sapunuri pentru ACNEE sunt produse doar din INGREDIENTE NATURALE care NU POT AFECTA pielea, dar in schimb o pot TRATA:

SAPUN CU ARGILA ORTOS - 5 lei
Exfoliant si remineralizator al tesuturilor.
Elimina leziunile dermatologice reprezentate de comedoane (puncte negre), papule (umflaturi rosii).
Elimina grasimile din tesuturi.

http://www.sanatate100.ro/images/products/img_3502_2.jpg

SAPUN CU SULF ORTOS – 6 lei
Sapunul de sulf este recomandat:
-in seboreea pielii, contra acneei, special formulat pentru tratamentul acneei.

-impotriva matretei grase a pielii capului, combate matreata si seboreea

http://beautybazar.files.wordpress.com/......g_7459.jpg

SAPUN CU BORAX ORTOS – 5 lei
Are rezultate concrete împotriva afecţiunilor dermatologice.
Combate acneea vulgară, acneea rozacee, Psoriazisul, Dermatita seboreică, dermatita atopică.
Previne apariţia punctelor negre.

http://www.sanafarm.ro/images/Sapun-cu-borax-Ortos.jpg

SAPUN CU NAMOL ORTOS- 5 lei

Regenerează celulele pielii, are un efect antiinflamator, absorbant, depurativ și dezintoxicant.
Extrem de eficient în tratarea acneei, furunculelor sau erupţiilor.
Nămolul mineral are o extraordinară acţiune terapeutică.

http://magazinnaturistonline.ro/......28x228.jpg

Pentru un ten gras indicat este sa speli fata cat mai des (3-4 ori/zi) pentru eliminarea celulele moarte, bacteriilor, praful, transpiraţia şi sebumul în exces care se acumulează pe pielea feţei. Dar orice fel de ten necesita curatea cel putin dimineata si seara.

2. INFECTAREA COSURILOR
Un obicei pe care majoritatea oamenilor il practica este acela de a duce mana la fata. Mainile sunt pline de bacterii, ele ating toate suprafetele incarcate cu bacterii, astfel ca atunci cand va atingeti fata cu mainile tocmai va incarcati tenul cu o doza buna de microbi ceea ce duce la infectarea cosurior.
Aveti grija sa NU va sparge-ti cosurile. Daca faceti acest lucru, cosurile se vor INROSI si se vor vindeca mai greu sau pot ramane cicatrici. Daca totusi doriti sa scapati de un cos, puteti minimiza raul pe care l-ati putea face urmand niste reguli: inainte de a stoarce un cos (care are obligatoriu capul alb), asigurati-va ca v-ati deschis bine porii (o baie de abur). Apoi spalati-va bine pe maini sa fiti siguri ca ati distrus bacteriile. Dupa ce stoarceti cosul, aplicati pe acel loc o solutie dezinfectanta.

• Baia de abur = este o metoda simpla si ieftina recomandata atat pentru ingrijirea pielii, cat si pentru eliminarea impuritatilor, pentru ca aburul inmoaie pielea si deschide porii.
Turnati apa foarte calta intr-un bol peste care puteti adauga plante naturale (
petalele de trandafir, musetelul, lavanda, salvia, nalba, lemnul de santal, lamaia, coada soricelului, cimbrisorul)
Pentru o persoana cu ten NORMAL, se recomanda o baie de aburi pe saptamana, timp de 5-7 min, pentru o persoana cu ten GRAS baia de aburi este indicata de maximum trei ori pe saptamana, timp de 15-20 minute, iar pentru persoanele cu ten USCATt baia de aburi se va face la doua saptamani, timp de 10-12 minute.

2. REMEDII
PASTILELE stim cu toti ca nu sunt un remediu natural si dupa parerea mea NU trebuie administrate decat cu prescripria medicului DERMATOLOG pentru ca anumite pastille nu pot fi suportate de orice organism si ne pot face mai mult RAU, decat bine.
Cremele si lotiunile nu trebuie sa fie GRASE!
Exista anumite remedii NTURALE :

Portocale si lamai. cele doua fructe pot combate cu succes cosurile. Cea mai simpla arma contra acneei sta in sucul unei lamai, aplicat direct pe problema. Dupa 30 de minute, poti indeparta sucul clatind cu apa calduta. Daca ai in casa o portocala, rade coaja si amestec-o cu putin apa. Compozitia rezultata trebuie sa actioneze in zonele afectate timp de 20 de minute.

Castraveti si rosii. Rade un castravete, pune-l pe fata si asteapta 15 minute. Este un tonic excelent si te ajuta sa previi aparitia cosurilor si a punctelor negre. Poti diminua aspectul inestetic al unui cos inflamat cu ajutorul unei simple felii de rosii. Are efect antiinflamator si calmant.

Infuzii de plante. Puneti la fiert plante recunoscute in combaterea acneei (echinacea, rozmarin, patrunjel sau marar). Dupa ce a dat in clocot, acopera-ti capul cu un prosop si stai cu fata aplecata astfel incat vaporii infuziei sa iti ajunga pe fata.

Aspirina are rol de curatare si exfoliere a tenului si de uscare a cosurilor.

3. MACHIAJUL

Nu folositi machiaj excesiv. Aceasta poate bloca porii favorizand astfel aparitia cosurilor. Daca doriti totusi sa folositi machiaj, seara trebuie neaparat sa curarati bine tenul de orice impuritati, inclusiv machiajul cu un DEMACHIAT, dupa care se va spala bine fata si se aplica o crema pentru COSURI.
*Acneea si Viata Sexuala*
• Acneea nu va trece daca va incepeti viata sexuala, asa cum se spune, este doar un mit mincinos!
• Da, se produc schimbari in corp, dar nu veti scapa de cosuri. Acum depinde si de orgasm poate unii au reusit sa scape, dar nu putem garanta ca se va intampla asa.
• In plus viata sexuala trebuie inceputa atunci cand te simti pregatit, la momentul potrivit cu persoana potrivita, nu pentru a te vindeca de acnee, fiindca din propria experienta va spun ca mie nu mi-a trecut.

*Acneea poate fi provocata de alimentatie*
O mare influenta asupra modului in care arata tenul o are alimentatia O alimentatie zilnica cu un continut glicemic foarte ridicat este cea care cauzeaza acneea, precum zaharul, painea alba, pastele si mancarurile prajite. Renunta la condimente, grasimi, prajeli si mancare de tip fast-food. Asigura-te ca incluzi in mesele tale multe fructe si legume, in special cele bogate in zinc, si consuma multe lichide.
Asta nu inseamna ca daca mananci o prajitura, o data pe saptamana, vei avea instantaneu acnee. Un alt factor este alcoolul, care in cantitati mari si consumat des poate provoca acneea, pentru ca deshidrateaza nu numai pielea, ci si intregul organism.
.

*Stresul*
Si vorbim aici atat de stres fizic cat si psihic. Stresul fizic este cel care afeteaza tenul nostru direct prin actiuni fizice. Un exemplu este telefonul mobil, care se apropie de pielea noastra zilnic, de mai multe ori, si care poate contine o multime de microbi.

| Roxytza_1134 a răspuns:

In primul rand sa mananci multe fructe si legume...sa reduci din ciocolata si cafea...si de dat pe fata eu vara ma dau cu pepene rosu iar iarna cu portocala sau kiwi sau rodii.este extrem de bun.chiar mergewinking

| gabitzza20 a răspuns:

Retin-A este cea mai buna crema care te scapa definitiv de cosuri daca te dai cu ea in continuu pe fese timp de 2 luni pe pielea curata o singura data pe zi cat sa acopere portiunea afectata.

| Cristi_3697 a răspuns:

Parca era mierede de albine cu scortisoara. amesteca-le si dai in fiecare seara pe unde iti ies cosurile

| JustBeEvil a răspuns:

Incearca sa nu iti mai spargi cosurile. Exista pe piata un fond te te(aporape nici chiar)pe baza de plante care ti le acopera dar si in cateva zile dispar. Dar iti dau cateva link-uri:http://www.coolgirl.ro/......urile.html
http://www.eva.ro/......-4091.html
http://www.sfatulmedicului.ro/Acneea/tratament-naturist-pentru-acnee_1427
http://www.gradina-online.ro/......A3426.html
http://acnee.info/
http://life.hotnews.ro/......-curat.htm

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma intreb daca stii un leac impotriva calvitiei.raman chel.imi cade tabla de pe casa.imi rasare luna in cap.as vrea plete.luuuuungi.ceva naturist.stiu ca se implanteaza par, la iasi. dar gaurile trebuie facute acasa. ella sunt chestii cu care te obisnuiesti, fiindca nu au rezolvare.si sunt chestii trevatoare ca acneea juvenila pe care le rezolva corpul cu timpul.si eu aveam cosuri cand aveam 15 ani. dar nu mai am de pe la 17-18 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Ella, in legatura cu cremele pe care le-ai folosit, depinde ce tip de ten ai. Sunt unele creme bune pentru un anumit ten si alte creme mai putin bune pentru acelasi tip de ten.
Eu unu in urma cu mai multi ani am folosit keracnyl dimineata, smooderm seara - o data la 2 seri si am inghitit doxiciclina 4 luni. Tratament recomandat de un medic. 6 7 luni am fost foarte multumit dupa care nu si-a mai facut efectul din pacate si am ramas cu niste pete rosii de care incerc sa scap dar nu reusesc.
Creme sunt mai multe Retin A, Isotrexin, Boreade, Glyco A, Hyseak - astea din cate stiu sunt pentru semne, pori dilatati, pct negre. Dc ai o acnee mai grava iti recomand un dermatolog dar trebuie sa ai noroc sa dai peste unul bun si trebuie sa ai multa rabdare ca nu trece in cateva zile, saptamana, ci in cateva luni sau an, depinde ce tip de acnee ai, dar din cate ai spus nu cred ca ai o acnee foarte severa
Referitor la tratamente naturiste nu stiu sa iti spun dar dupa parerea mea tot cremele sunt BUNE pentru acnee doar ca trebuie sa ai rabdare si sa gasesti una care se potriveste tenului tau.
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Metoda Bonus
Cum sa scapi de acnee definitiv, dupa doar o noapte

Te speli pe cu sapun Protex.
Lasi sapunul sa se usuce.
Dai cu Propolis.
Apoi intinzi o usoara masca cu pasta de dinti

O sa se usuce imediat. O singura noapte si gata.

| jacobtim44 a răspuns:

Vezi Aici http://ingrijireatenului.cabanova.com/cosmetice-ingrijire-ten.html
Sunt foarte bune o sa fi multumita

Sper sa te ajute

| Rrrr a răspuns:

Eu am folosit o masca alcatuita din o lingura de miere, o aspirina si putina apa, cat sa devina substanta fluida si usor de intins.am aplicat-o pe zonele cu acnee, am lasat 15-20 min si am spalat bine cu apa calduta,apoi cu apa rece. FARA SAPUN, caci usuca pielea.
tot asa, in fiecare seara.acum mie mi-a disparut acneea.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Eu am avut cosuri si puncte negre foarte mult timp, mai exact timp de 8 ani de zile si am reusit sa scap, dupa ce am fost la un medic dermatolog foarte bun.
Medicul mi-a dat sa imi cumpar un tratament cu creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai ( tea tree ) de la Thursday Plantation.
Din ce mi-a povestit medicul, uleiul de arbore de ceai este foarte puternic in distrugerea acneei si nu iti usuca pielea, ci o hraneste si in acelasi timp elimina cosurile si punctele negre/albe foarte eficent.
La mine cremele au functionat extraordinar de bine, dupa un timp de utilizare, cosurile au inceput sa se usuce si apoi treptat treptat au disparut de tot. Tenul meu devenit foarte curat si am reusit sa distrug toate cosurile

| Tovarăşiemăligă a răspuns:

Incearca ceaiul de busuioc sau o metoda mai stranie dar ajuta, cu sampanie, e super
:*)))) Bafta!

| Mariuca4562 a răspuns:

Raspunsul tau aici...Aualeu! Vai de steaua mea! Fara suparare ca-ti zic, dar fondul de ten inrautateste situatia! Sa nu-l folosesti! Acopera pielea nelasand-o sa respire, agravandu-se situatia.Incearca o lingura de scortisoara + 3 linguri de miere.Lasa masca pe fata 10-15 minute apoi spala-te cu apa calduta. Dimineata cand te trezesti iar spala-te cu apa calduta, iar seara foloseste crema demachianta, apoi sterge cu un tampon demachiant.De ce trebuie sa-ti acoperi cosurile? Lasa-le asa cum sunt.Pana la urma nu este un subiect de ras.Sau daca tratamentul de mai sus nu da roade, incearca sa stai o noapte cu miere pe fata.Iti zic eu ca o sa vezi rezultate. Funda? Nu se stie niciodata cand iti mai pot aparea cosuri.

| B.A. a răspuns:

Incearca cu argila de la farmacie.
Du-te la farmacia natturista si incearca favisan-lotiune pentru cosuri 2 in 1 cu gentiana stejar nuca si zinc.
Daca nu merge da-mi un mesaj.
Poti incerca sa mergi la dermatolog el stie ce trebuie sa faci.

| Evelina_Eva_1984 a răspuns:

Eu am folosit aceste produse de la Thursday Plantation si mi-au foarte mult bine impotriva cosurilor si punctelor negre si le recomand cu incredere....am folosit: spuma naturala, lotiunea tonica, crema hidratanta si gelul medicinal anti-acnee.

| stclx2 a răspuns:

Nu-ti da cu miere si scortisoara ca nu merge. iti iei de la avon un baton corector ClearSkin( au mai multe tipuri- toate sunt bune-) acoperi cosurile seara si dimineata si incearca sa nu le spargi decat atunci cand chiar trebuie. dupa o perioada de timp nu o sa-ti mai apara altele( bineinteles spala-te cat mai des cu apa si sapun si seara pune o oala cu apa sa fiarba si apoi stai deasupra cu un prosop asa incat aburul sa-ti vina-n fata si sa-ti deschida porii) apoi te speli cu apa si sapun dai cu ClearSkin si te culci tongue

| EmilyOsment a răspuns:

Pai, ca sa scapi de cosuri si sa ai pielea fina, iti faci o cafea fara zahar si zatul care ramane te dai cu el pe fata, iar apoi te clatesti cu apa rece. Chiar merge, ai sa vezi rezultatele dupa cateva zile. Sper sa mearga si la tine happy