| LittleDoll a întrebat:

Cum pot scapa de punctele negre? Plasturii aceia nu prea dau rezultate. Fundita. love struck

Răspuns Câştigător
| măcheamăăăî a răspuns:

O cosmeticiană poate extrage punctele negre şi comedoamele fără probleme pentru că ştie exact cum să o facă, dar acasă e mai bine să eviţi astfel de experimente. Cel mai bine este să apelezi la produse cosmetice care să te ajute să le îndepărtezi, iar unele dintre acestea pot fi preparate chiar de tine. De exemplu, poţi încerca o mască specială, bazată pe miere şi albuş de ou.

Amestecă puţină miere cu făină de ovăz şi un albuş de ou, până când se formează o pastă. Pentru a obţine cantitatea necesară sunt de ajuns câteva linguriţe din fiecare ingredient şi un singur albuş de ou. Aplică această pastă pe faţă şi masează uşor, cu mişcări circulare, timp de aproximativ 10 minute. Încearcă să masezi mai apăsat în zonele în care ai puncte negre pentru a le determina să iasă, fără a le stoarce. Spală-ţi faţa cu apă călduţă, apoi clăteşte cu apă rece şi tonifiază cu o loţiune pe bază de plante

2 răspunsuri:
| pynnk a răspuns:

Iti poti face de 2ori pe saptamana o masca cu argila.se gaseste la plafar

| Farmec a răspuns:

Pentru a trata punctele negre este important in primul rand sa te demachiezi dimineata si seara, indiferent daca te-ai machiat in ziua respectiva sau nu. Concret, te demachiezi pana cand discul demachiant ramane curat. Apoi, e important sa folosesi un produs care sa iti curete excesul de sebum creat in mod natural de catre ten. Noi iti recomandam sa incerci Gelul spumant antimicrobian din gama Gerovital Plant Stop Acnee( http://farmec.ro/produse/ten/gel-spumant-antimicrobian-94.html)Aplică o cantitate mică de gel pe faţa umedă, evitând zona ochilor şi a gurii, masează uşor şi clăteşte cu apă calduţă din abundenţă.

Pentru o protecţie antimicrobiană optimă, foloseşte gelul regulat, dimineaţa şi seara.