| myky16 a întrebat:

Cum scap si eu de gusa? Ce sport trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| Mangustă a răspuns:

Sunt mai multe cauza pentru "gusa" una dintre ele, si cea mai comuna ar fi cresterea in greutate sau kg in plus. In aceasta cauza cel mai bine e sa faci sport, orice tip si sa nu slabesti brusc. Mai poate fi transmisa genetic de la parinti sau sa se formeze in momentul cand ai obiceiul sa citesti cu barbia in piept sau sa dormi pe perne prea inalte. Incearca sa ai o postura cat mai dreapta cu barbia putin ridicata. Marirea de volum a glandei tiroide este carenta de iod. Hipertrofia glandei tiroide mai este favorizata si de factori alimentari gusogeni - varza, conopida, napi - de subalimentatie, in special de carenta proteica si de calitatea proasta a apei. Gusa poate fi insotita de tulburari endocrine sau nervoase.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil ca nu mananci sare iodata destula sau esti mai corpolenta

| Okami23 a răspuns:

Gusa se face cand ai cateva kg in plus
orice sport e bun pentru sanatate
recomandat e inotul