| Ancutzata a întrebat:

e ok daca ma spal cu sapun natural de la plafar de ulei de masline, etc.pe cap? Decat sa folosesc sampoane si toate rahaturile care contin sulfati si cade parul

Răspuns Apreciat de Editori
| Lili4535 a răspuns:

Buna! Nu stiu ce tip de par ai, in functie de fiecare tip de par anumite produse si ingrediente ar fi indicate(de exemplu poti avea nevoie de mai multa proteina sau de mai multa hidratare). Intr-adevar, multe produse din comert au ingrediente care se depun si incarca parul( siliconi, ceara) iar sulfatul usuca parul.

In primul rand, daca vrei iti poti face acasa masti naturale inainte de spalare, preferabil cu macar juma de ora inainte sau peste noapte. Poti pune uleiuri precum uleiul de masline, ricin, cocos, si vitamina A. Gasesti pe internet multe metode

In al doilea rand sa stii, compusii cu methosulfate sunt ok. Iti recomand sa verifici lista de ingrediente inainte de a cumpara un produs pentru par happy.

De asemenea poti folosi balsam si masca reparatoare sau ce produse de styling mai doresti. Iti pot recomanda ca sampon cu ingrediente ok gama ECO Laboratorie( Ultra volum sau cel cu cheratina) este un produs din Rusia si il gasesti doar pe internet din pacate.In supermarketuri am gasit Kallos Silver reflex( pentru cei cu par decolorat banuiesc), in DM samponul Essentia(cel pe care scrie Lemon nu aloe vera). In farmacie am auzit de niste sampoane Bioderma sau Dr. Organic sau Dercos Sensitive pentru matreata. Preturile sunt iti dai seama mari comparativ cu cele din comert, dar calitatea este diferita.

Daca te intereseaza si produse de styling, ca balsam recomand Schauma nature pentru ca este ieftin si miroase super, doar sa nu iti incarce parul, eu il am pe cel cu capsuni. Si Syoss are o gama noua, cel PURE FRESH stiu ca este bun. Pentru masca de par recomand Ziaja goat milk! Sau Garnier( ai de ales dintre aloe vera pentru par subtire si banane pentru par gros happy )

Sper ca iti este de folos macar putin ceea ce ti-am zis, daca ai intrebari poti sa imi spui. De asemenea, ar trebui sa cercetezi pe internet in functie de parul tau ce ar trebui sa faci. Apoi sa ceri pareri pentru produse etc. Va trebui sa le testezi chiar tu ca sa iti dai seama cine are cel mai bun efect.

In cazul in care ai parul cret si vrei sa te tii de o metoda foarte stricta(in sensul ca trebuie sa eviti multe ingrediente) recomand metoda Curly Girl(gasesti informatii pe internet). Trebuie timp dar se vad rezultatehappy. Si rezultatele se vad chiar si pe parul drept. Va fi mult mai stralucitor.

| Ancutzata explică:

Dar uleiurile nu blocheaza porii?

| Lili4535 a răspuns:

Eu nu am auzit de asta dar nici nu sunt experta.
Eu una folosesc mastile cu ulei de 4 ori pe luna de obicei si nu am avut vreo problema. Daca nu vrei sa folosesti ulei poti incerca si alte masti de ex cu aloe vera. Dar cunosc foarte multe persoane care folosesc tot felul de uleiuri(de jojoba, de argan, masline, parca samburi de struguri, ricin)

(Ca tot ai vorbit de pori mi-am adus aminte de inca un lucru pe care il fac in rutina mea de spalare. Iti deschizi porii cu apa calda si apoi poti pune o masca de par, dintre cele prezente in comert de care am mai zis, peste pui o punga de gunoi/plastic, sau o casca din aluminiu si peste un prosop cald care a fost tinut pe calorifer. eu stau cu ea cam 20 min)

7 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Folosește un șampon dermatocosmetic.

| Violleta2022 a răspuns:

Parul nu cade de la sampon, ci hormonal fiindca nu mananci suficiente fructe si legume proaspete, ca sa-si ia aportul de vitamine si minerale.

| cristimihailov a răspuns:

Ai incdrcat sa te speli doar cu apa?

| Furnicuta000 a răspuns:

Sapunul in general usuca foarte tare pielea deci daca il folosesti pe termen lung poti sa ai surpriza sa te trezesti cu matreata sau ceva mai rau.
Daca vrei ceva bio (daca mai exista ceva bio pe lumea asta si nu e doar marketing) ia un sapun sau un sampon de la plafar dar pe care sa scrie ca e PENTRU PAR.
Caderea parului are foarte multe cauze, sulfatii din sampon fiind la coada clasamentului deci nu cred sa fie asta problema

| WhiteLife a răspuns:

E adevarat ca multe șampoane din comerț conțin detergenți duri (cum sunt sulfații), insa asta nu înseamnă neapărat că toate sunt de proasta calitate sau ele au dus la căderea părului. Întotdeauna problema trebuie tratata din interior, adică este o lipsă de vitamine sau minerale, poate o perioada stresanta etc. Pentru asta trebuie făcute analize sa se găsească o cauză (care sa se poată trata). In comerț sunt și șampoane cu detergenți mai slabi (poți chiar cauta pe lista de ingrediente șampoane fara sulfați, cum sunt Dr. organic, de exemplu). Personal am folosit și șampoane solide și nu pot sa spun că am avut un rezultat wow, tot acolo ești. Daca vrei un plus de substanțe active în par, poți încerca o masca din uleiuri (poți lua uleiuri esențiale de la Plafar), pe care le pui in niste ulei de ricin, sau de cocos, ce găsești, stai 1h, apoi te speli.

| Whitesnake99 a răspuns:

Parul nu cade neaparat de la sampoane care contin sulfati. Hai sa spulberam o data mitul asta. Sulfatii contribuie intr-un procent atat de mic la orice forma de alopecie incat sunt aproape neglijabili. Ideea de a te spala insa pe cap cu sapun de orice fel este complet nefondata. Este o prostie. Ba chiar aceasta practica ti-ar putea declansa probleme la nivelul scalpului. Daca vrei sa fii mai catolica decat Papa exista sampon Node G Fluid non detergent sau Node G cheveux grasse in functie de ce tip de par ai, astea nu au un tip de sulfat din cele cateva existente care se pun de obicei in sampoane. 40-60 lei pret/ 400ml in functie de unde i iei.

| ZanaMaseluta01 a răspuns:

Sunt si sampoane sulfate free. Eu folosesc si sunt chiar bune, nu imi mai usucă părul si il lasa hidratat însă despre săpunul natural nu stiu ce sa zic?