| KatherineP a întrebat:

Este in regula sa folosesc doar demachiant si servetele umede pentru a ma demachia? Eu nu folosesc machiaje insa imi dau cu anticearcan si cu corector pe cateva cosuri + rimel si nu doresc aparitia cosurilor. Si ce servetele demachiante imi recomandati? P. S : Am 14 ani si nu cred ca la cat de putine produse imi dau pe fata ( ma refer la machiaj ) am nevoie si de tonic, scrub. Funda! :*

5 răspunsuri:
| Ramo80 a răspuns:

La varsta ta nu ai nevoie de prea multe produse pentru ten. Eu ma demachiez doar cu servetele demachiante. Iti recomand servetelele fara alcool, cu ph neutru, pentru ten sensibil. Tonicul nu il recomand atat de mult deoarece s-a dovedit ca usuca tenul. Poti folosi dupa demachiere o crema de fata mai light cu aloe vera. Pupic!

| barefoot a răspuns:

Sunt foarte multe firme care au servetele demachiante foarte bune. Eu le folosesc pe cele de la Sephora, NARS sau Nivea. Inainte de a aplica ceva pe fata, in cazul in care aplici anticearcanul si corectorul cu degetele, iti recomand sa folosesti o solutie pentru curatarea mainilor, astfel se va reduce riscul de a murdari/incarca tenul si de a aparea cosuri, puncte negre sau pete rosii. Ca demachiant, poti folosi unul de la Sephora, NARS, ELF, Avon sau Physicians Formula. Pentru a-ti pastra tenul curat si sanatos, iti recomand ca dupa demachiere sa folosesti un calmant pentru piele si apoi o crema hidratanta. O data pe saptamana sau de doua ori pe luna poti folosi o crema exfolianta pentru a avea un ten curat. happy Sper ca te-am ajutat. Apropo : Inainte de a aplica orice pe fata, este bine sa ai tenul curat, deci sa te speli bine pe fata cu un sapun sau ceva special pentru tipul de ten si dupa aceea sa pregatesti tenul aplicand o crema hidratanta si un balsam de buze hidratant, creand astfel o bariera intre ten si machiaj. La 15 minute dupa aplicatea cremei si balsamului poti incepe sa te machiezi.

| CrisAvon a răspuns:

Buna!
Procedura corecta de curatare e fetei este: demachiant --> gel de curatare a fetei --> lotiune tonica --> crema de fata. Nu ai nevoie si de servetele umede si de demachiant, poti folosi doar unul din ele, ai putea sa-ti cumperi servetele demachiante iar apoi sa continui cu celelalte produse. De scrub nu cred ca ai nevoie, acum depinde si cum arata pielea ta, iar de tonic...el nu ar trebui folosit doar in procesul de demachiere, ci si dimineata de exemplu, cand te speli pe fata cu un gel de curatare dupa aia ar trebui aplicata o lotiune tonica iar abia mai apoi o crema de fata. Multe dintre problemele pe care le au fetele din ziua de azi legate de fata vin si de la faptul ca nu au o rutina de ingrijire si de curatare a fetei.
Daca ai cosuri, se gasesc o multime de produse pentru ele, de la geluri de curatare a fetei, lotiuni tonice, masti, scruburi si batoane pentru cosuri, trebuie doar sa te hotarasti de unde sa le iei.
Asa, produse accesibile la pret si potrivite pentru varsta ta sunt la Avon - si in plus nu sunt scumpe; nu cred ca la varsta ta ai nevoie sa dai banii pe produse foarte scumpe, nu ai de ce.
Sper ca te-a ajutat cu ceva raspunsul meu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tonicul e bun pentru ten, folosit de vreo 2 ori pe saptamana, pentru indepartarea prafului si alte impuritati. Pentru cosuri iti recomand Ivatherm Akne-Syt, costa 40-45 lei in farmacii si cosul trece in 2-3 zile. Eu am avut ditamai cosu in piele si mi s-a format coaja de la prima aplicare a cremei, peste noapte.

| eperfumero a răspuns:

Hello! gasesti cele mai bune produse la http://e-perfume.ro/cosmetice-si-accesorii, cu Aloe Vera http://e-perfume.ro/aloe-vera