| anonim_4396 a întrebat:

Buna >>TPUhappy
Vreau sa va cer parerea ...Am 13 ani.Folosesc destule produse de machiaj zic eu... uneori mi se par cam multe.
Cam zilnic folosesc pudra,corector de cosuri,blush, rimel, ruj.
De cand a venit vara ...am inceput sa folosesc mai mult fond de ten decat pudra.
Toate aceste machiaje vi se par prea exagerate pentru. 13 ani?
Fundahappypup

14 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Eu apuc imediat varsta de 15 ani si pana acum nu am folosit decat la ocazii speciale rimel, ruj, fond de ten sau pudra.Nu ma machiez, pentru ca nu am ce sa ascund la varsta asta, de ce sa ma vopsesc pe fata toata, sa imi stric chipul si sa imi alung naturaletea? Sunt tanara, deci nu am nevoie de machiaje.In plus, cu trecerea timpului, toate aceste lucruri iti vor strica frumusetea.Tu trebuie sa fii mandra pentru ceea ce esti in realitate, nu dupa cum te ascunzi in spatele machiajelor.Cam multe lucruri folosesti! Renunta la cat mai multe din ele, daca vrei sa ramai frumoasa si naturala, sa nu apari la 20 de ani ca una de 40! Nu glumesc! Lumea o sa te admire pentru ceea ce esti, nu pentru ceea ce te fac machiajele!winking

| beautifulkiss a răspuns:

Sincer da...esti prea mica pentru atatea.Eu zic ca un corector la nevoie si un gloss sunt suficiente. Poate si putin rimel daca tot vrei.
E spre binele tauhappy
Numai bine.

| Rockăr a răspuns:

Da,eu la 13 ani nu folosesc niciun produs, rar mai folosesc Ruj(ciclam de la FLOMAR), o sa regreti peste 10 anise vor vedea,, rezultatele''...

| xlollypop a răspuns:

Da sincer si eu ma dadeam cu toate rahaturile pe fata ca proasta k toti imi ziceau ca am tenul perfect si ca am ochi frumosi si eu ziceam k prin machiaj le accentuez.dar am facut o mare greseala k mi-am stricat tenul raw aparusera tot felul de chestii si am mers la doctor si mi-a zis ca pudra mi-a daunat cel mai mult si mi-a dat o crema speciala siin 2 luni m-am facut ok dar parca tot nu mai e la fel.nu te mai da cu blush si pudra si incearca sa renunti si lafondul de ten.in rest poti sa te dai cu corector, rimel si eyelyner/creion.a si pentru buze incearca un strugurel care sa nu fie incolor...eu am unu f bun k da stralucire si culoare si imi si hraneste buzele.winking

| 愛日本 a răspuns:

Eu la 13 ani foloseam doar rimel si creion atat. Si daca nu iesi din casa sa nu te vada nimeni sau doar pana afara sau la magazin nu are rost sa te mai faci.

| thegatekeeper a răspuns:

Da, din punctul meu de vedere, sunt mult prea multe. In special fondul de ten si pudra, care chiar nu prea iti sunt de folos la varsta asta, fiindca (banuiesc) nu ai ce sa doresti sa ascunzi. Daca vrei sa renunti la cateva produse, renunta, in primul rand, la cele doua. Poti sa folosesti un ruj sau putin rimel atunci cand vrei putina diversitate, insa ar fi bine sa nu devina obisnuinta, astfel incat sa ajungi sa nu mai poti sa iesi din casa nemachiata. Nu are niciun rost, mai ales la 13 ani.

| TiffanyღBJ a răspuns:

Da, sincer este cam mult pentru 13 ani, nu ar trebui sa folosesti fond de ten si pudra deloc pentru ca din cauza asta o sa iti imbatraneasca tenul si pe la 25 de ani o sa ai riduri si o sa iti para rau.
La varsta ta ar fi suficient sa folosesti un fard pentru ochi, rimel si un ruj sau gloss. Si eventual un corector daca ai cosuri sau ceva.

| DWDT a răspuns:

Da. sunt prea multe. Un gloss, un rimel si doar la nevoie corector de cosuri ajunge

| Robieski a răspuns:

Desiguri poate acum te faci prumoasa dar sa vezi tu pe le 20 de ani... vei fi ca Bau bau si Baba cloanta! rolling on the floor funda!

| KittyKa a răspuns:

Desigur! Eu sunt mai mare ca tine, si n-am folosit in viata mea atatea produse, ideea e ca mie nici nu-mi trebuie. Am tenul curat, si nici nu am cosuri happy
Nu ar fi trebuit sa folosesti atatea produse. Vei deveni dependenta de ele, adica tenul tau va deveni, si daca nu vei mai folosi acele produse ti se vor face cosuri, ten iritat etc. Eu zic sa renunti acum cat mai ai ocazia cat inca esti copil, nu ti-l strica cu machiajuri ca mai tarziu vei regreta tongue Bafta!

| Kathhy23 a răspuns:

Ti-as recomanda sa folosesti doar o crema nuantatoare, rimel, baton corector si un strugurelwinking

| Unia23 a răspuns:

Da...sunt cam multe pentru purtat zi de zi... Incearca doar rimel si ruj si poate un pic corector pentru cosuri. Dar nu mai mult. happy

| lisslaura a răspuns:

Eu am tot 13 ani si folosesc doar un gloss si la ocazii speciale rimel fond pudra si sincera sa fiu arat bine si fara machiajwinking

| Martyka a răspuns:

Draga mea sincer pentru vartsat ta Da! e cam exagerat.Nu-i nimic daca folosesti un corector sau putin gloss dar nu exagera pentru ca iti vei strica tenul; vei avea mai multe cosuri sau iritatii(de la prea mult fond de ten sau blush ori produse pentru fata), iti vor aparea riduri mult prea devreme.Ai un chip minunat si tanar nu-l imbatrini prea repede!