| popalexandra1234 a întrebat:

Este prima intrebare adresata pe acest site deoarece mereu cand caut ceva pe google vad acest site.Am facut deoarece sunt disperata.Am 15 ani si am o problema care tine de frumusetea oricarei fete.Nu ma epilez si am un par foarte lung pe picioare.Mie rusine.De fiecare data ma ascund de colege ca sa nu vada, de fapt ma ascund de toataclumea.Mama nu deschide acest subiect.Nu stiu, si ea a fost fata dar parca e oarba, a uitat ce varsta am.Nu pot sa merg chiar asa la ea si sa ii zic :"Mama vreau sa ma epilez"...E ciudat.Ce sa fac, am incercat sa ii dau de inteles, m-am epilat la sf clasei a 8 a pentru banchet si la inceputul clasei a 9 a.dar acum nimic, nu am ce facr.Maine merg cu colegii la cross sa alergam si afara deja sunt peste 30 de grade.Nu pot sa imi iaucpantaloni lungi ca intotdeauna, ca mai mi-am luat la altecchestii din astea si ma intrebau :Ale nu tie cald?" si eu ziceam NU.crying.Ce sa fac, cum sa ii spun mamei? E asa de greu. FUNDA...

Răspuns Câştigător
| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns:

Unii parinti nu inteleg asta ca ei nu sunt asa de parosi, sau pur si simplu nu ii intereseaza de parul lor, dar e insestetic. Eu o cert pe mama cand nu se epileaza, doar e doamna! Eu ma epilam cu lama de ras cand nu imi puteam permite sa merg la salon. Nu te chinui! N-ai cum sa te simti bine pe vremea asta in pantaloni lungi, e groaznic. Mai bine nu mergi daca nu reusesti sa te epilezi.

12 răspunsuri:
| afrodita3333 a răspuns:

Te epilezi frumos cu BIGU.Tu decizi daca ii spui inainte sau dupa ce o faci.Ai 15 ani trebuia sa incepi de 1-2 ani sa te epilezi daca zici ca e necesar.E ceva perfect normal.Ii explici ca ai crescut si nu mai poti sa stai asa pentru ca se vede urat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa-i zici mamei tale ca toti ceilalti rad de tine si nu mai suporti. E chiar ceva normal sa te epilezi la varsta asta. Bafta! happy

| dragodana a răspuns:

Salut! De ce trebuie sa-i spui ei tot? Fa un pic de economii si epileaza-te la salon sau ia-ti un epilator si atunci nu mai ai nicio problema.
Stiu, parintii sunt pe lumea asta sa ne faca noua zile amare.
De ce trebuie sa-si traiasca viata prin tine? Adica:sa faci doar ce vrea ea.Tu ce vrei?
Am invatat lectia asta pe drumul cel greu:tu ai prioritate in tot ceea ce faci pentru tine.
Da-o in spanac pe mama! Esti adolescenta, viitor adult, trebuie sa incepi sa iei singura decizii pentru tine.Si poti sa-i spui si ei asta.
Succes!

| popalexandra1234 explică (pentru dragodana):

Ai mare dreptate in ce spui dar nu cred ca am inca CURAJUL.Adica nu se asteapta de la mine la astfel de lucruri si ar fi socata. Oricum multumesc si voi incerca sa tin cont de sfatul tau. happy

| dragodana a răspuns (pentru popalexandra1234):

Salut! Parintii inca ne vad copii si cand avem noi 50 ani.Mama ta trebuie sa realizeze ca ai crescut, esti domnisoara si trebuie sa ai grija de cum arati.Curajul nu pot sa ti-l dau eu, trebuie sa vina din sufletul tau.Crede-ma,cel mai naspa scenariu este sa tipe la tine, dar vorba zboara.Ii ceri 1 data, de 2 ori, intr-un final tot va face ce vrei tu.Si aici ma refer la a-ti cumpara haine sau sa-ti dea bani sa te ingrijesti sau diverse.Hai ca poti! Curaj!

| popalexandra1234 explică (pentru dragodana):

Iti multumesc mult pentru sfat si ai dreptate ca, curajul vine din interior.Din fericire de maine se va schimba totul.Mama a deschis acest subiect si von merge maine la epilat cu ceara. happy

| dragodana a răspuns (pentru popalexandra1234):

Salut! Bravo! Ma bucur tare mult pentru tine.Vezi,totul s-a rezolvat de la sine.

| Brotacelul a răspuns:

Eu sincer recomand sa lasi lama si rusinea la o parte ( happy ) si sa discuti deschis cu mama ta. La urma urmei, e femeie si cu siguranta va intelege acest aspect. Poate ea nu deschide subiectul acesta cu tine ca se gandeste ca nu esti pregatita (?!)... Ideea e ca pana nu dai cartile pe fata si esti sincera cu ea, iti faci inutil ganduri cu privire la cum ar putea reactiona. Stii cum e - poate te va surprinde intr-un mod placut.
Si recomand sa ignori sfaturi de genu: ascunde-te, nu-i spune etc. Eu consider ca relatia dintre mama-fiica trebuie sa fie una sincera si deschisa. E cel mai frumos asa happy

| papusica987 a răspuns:

Nu ii spui.

desii nu vad de ce ar spune ceva, tine de igiena!

| WarriorInReserve a răspuns:

Şi ce te reţine din epilare? Dă-i drumul, ce mai aştepţi?

| Alexandra_5479 a răspuns:

Te epilezi. După ce termini mergi la ea şi îi arăţi, o să îi vezi reacţia. Oricum, nu are ce să îţi mai facă.

| popalexandra1234 explică (pentru Alexandra_5479):

Pai o sa aiba o reactie ciudata.Pt ca eu niciodata nu i-am zis ca as vrea si sunt genul ala de persoana timida si acum sa izbucnesc asa ar fi ciudat.Insa trebuie sa fac ceva axi pentru ca maine merg cu colegii la cross si va dati seama ca nu pot mergecasa.Ea vine diseara de la servivi si nu mai e timp...crying

| NumelePublicExistaInBazaDaDate a răspuns (pentru popalexandra1234):

Unii parinti nu inteleg asta ca ei nu sunt asa de parosi, sau pur si simplu nu ii intereseaza de parul lor, dar e insestetic. Eu o cert pe mama cand nu se epileaza, doar e doamna! Eu ma epilam cu lama de ras cand nu imi puteam permite sa merg la salon. Nu te chinui! N-ai cum sa te simti bine pe vremea asta in pantaloni lungi, e groaznic. Mai bine nu mergi daca nu reusesti sa te epilezi.