| DoarUnCopil a întrebat:

Eu am unghiile foarte subtiri si se rup foarte usor. Stiti ce m-ar putea ajuta sa am unghiile mai puternice?; 3333

Răspuns Câştigător
| AIRIUS a răspuns:

Buna iubita!
Si eu am avut aceeasi problema,cred ca mult mai grava a mea,pentru ca ale mele,pe langa faptul ca,se rupeau super repede,nici nu mi cresteau.
De mica am fost complexata de chestia asta si in sfarsit am reusit sa am unghii frumoase si tari.
Am aflat si eu raspunsul tot de la TPU, care suna cam asa, timp de 2 saptamani,stoarce zeama de la o lamaie,dar eu am taiat o lamaie pe jumatate, iar degetele de la o mana le am tinut intr o jumatate de lamaie, iar celelalte in cealalata jumatate.
Procedeu asta a durat cam un sfer de ora in fiecare seara timp de 2 saptamani si iti spun serios,ca nu a trecut o saptamana, si mi am simtit unghiile tari.
Asta te sfatuiesc si pe tine sa incerci cu o lamaie, o tai in doua si stai cu unghiile in ele cam 10/15 min.
Pe langa asta eu mi am mai cump si un gel intaritor din comert pe care l aplic pe fiecare unghie in parte.
Nu cred ca e o luna de cand am inceput sa fac asta, dar am rezultate exceptionale!
T pup si succes!

6 răspunsuri:
| fustiteTUTU a răspuns:

Eu iti recomand balsamul pentru intarirea unghiilor http://www.softnails.ro/......iilor.html

| 6111992 a răspuns:

Buna incerca sa consumi multe lactate si de doua ori pe saptamana sa iti ungi unghiile sterse in prealabil de lac cu ulei de ricin si sa il lasi pana intra in unghii mai poti incerca sa pisezi un catel de usturoi si sa il bagi in lacul pe care il folosesti mai des sa nu iti fie teama de miros acesta va disparea imediat rezultatul il vei vedea din prima o sa ai unghiile mai rezistente.

| Anestezia a răspuns:

Bună!

Ai nevoie de foarte multe lactate.Cum ar fii lapte , brânză ,cașcaval etc.Trebuie să duci o viața cât de cât sănătoasă , cu toate că în ziua de azi.sănătatea e pe ultimul loc.
     Cu siguranță ai lipsă de calciu,căci am și eu , și tocmai de asta am unghiile subțiri.
Ca să îți dai seama că ai lipsă de calciu ,stai două minute cel puțin cu unghiile în apa călduță.După aceea ,dacă într-adevăr ai lipsă de calciu , unghiile tale vor fii mai transparente.

Baftă multă!

| Ncl_9813 a răspuns:

Ai putea sa iti paci unghiile cu un intaritor (este ca lacul de unghii numai ca protejeaza si face mai puternice unghiile).S-ar putea gasesti in supermarket dar cel mai sigur incearca la magazinele speciale pentru ingrijire ori cumanda unul de la avon.

| florynailsblog a răspuns:

Vitamina B5 de la farmec

| DoarUnCopil explică:

Mi-a mai spus o colega despre acea metoda cu lamaia dar nu stiam sigur daca e eficienta :3 am sa incerc