| Syrten a întrebat:

Bună TPU!
Îmi puteți recomanda o cremă pentru excesul de sebum? Să îmi rămână tenul mai uscat oarecum. că nu îmi place că îmi lucește nasul și fruntea.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| adelina29 a răspuns:

Obișnuiam să am aceeași problemă ca tine, ceea ce ai nevoie e o cremă de zi matifiantă. Poți încerca cam orice cu denumirea asta, dacă nu ai multe variante din care să alegi. Ce recomand eu ar fi cea de la Nivea, Avene (care este puțin mai scumpă) sau gelul de la Elmiplant - Skinnergy?
Ceea ce n-ar trebui să faci e să folosești săpunul obișnuit pe față. E mult prea dur pentru ten și ți-l va usca. După ce ți-l usucă așa de brutal și dintr-o dată, pielea va intra într-un fel de panică și ca să compenseze, va produce și mai mult sebum decât înainte. Pentru spălatul pe față zic să mergi pe varianta de la Garnier SkinActive, 3 în 1 cu cărbune care e tocmai pentru tenul gras. Te scapă și de sebum, și de puncte negre.
Baftă la alegere!

2 răspunsuri:
| Iote a răspuns:

Nici o crema nu usuca. Foloseste mai des apa si sapunul. Da, pentru tenul gras, sapunul este bun.

| Rx5hnS a răspuns:

Nu tine de crema. Trebuie sa ai o rutina de skincare. Un gel de curatare, toner, o crema gel pe baza de APA nu ulei. Tot va luci de-a lungul zilei. Poti incerca primerul de la Make up for ever, cel in ambalaj negru inainte sa iesi din casa si daca tot luceste, desi ma indoiesc, incearca servetele care absorb uleiul.