| Nicole1234 a întrebat:

Ma bate gandul sa imi pun gene false,dar nu vreau la salon deoarece vreau sa le am doar o zi,cele care se gasesc in hipermarketuri sunt bune de ceva? Pentru cele care stiu: Imi puteti da mai multe detalii,cum se aplica, cat dureaza etc?

Răspuns Câştigător
| helenwolf a răspuns:

Gene false gasesti aproape in orice magazin de cosmetice ( ex. Beauty Mania, Sephora etc.) si nu sunt scumpe depinde de model (eu una am o pereche pe care am dat 13 lei) ca pot fi dramatice care par a fi foarte dese sau normale, sau mai exista si cele care vin aproximativ geana cu geana (trebuie sa ai rabdare de fier sa le poti pune singura pe astea).

Acum in legatura cu aplicatul.
1. La inceput nu pui lipiciul doar pui genele in dreptul ochiului sa vezi daca sunt la marimea care trebuie, daca nu le mai tai din capat cat sa fie potrivite.
2. Le arcuiesti cat sa ia forma aia de arc a ochiului. Asta faci pur si simplu apropiind capetele genelor.

3. Pui un strat fin de lipici pe genele false ( lipiciul vine de obicei la set cu genele). Poti sa pui lipiciul direct din tub sau cu degetul sau cu orice altceva care crezi ca ti se pare la indemana.

4. Astepti putin inainte sa le aplici ca lipiciul sa nu fie lichid, ci putin mazgos ( nu e un cuvant prea frumos). Poti testa punand degetul putin si daca se intinde si simti ca e lipicios atunci poti sa le aplici.

5. Cand iti pui genele sa ai o oglinda care sa stea mai jos de nivelul fetei, cat sa te uiti relativ in jos cand le aplici. Poti folosi o penseta sau pur si simplu degetele ca sa le pozitionezi cat mai aproape de linia genelor tale naturale.

6. Astepti sa se usuce lipiciul.
Dupa poti aplica tus ca sa acoperi in caz ca se mai vede lipici.

P.S.: La sfarsit NU te da cu rimel. Daca vrei faci asta inainte pe genele tale naturale. Aplicand rimel pe genele false le deteriorezi. Si pentru a le scoate pur si simplu folosesti demachiant si usor stergi pe linia genelor pana cand simti ca ele se desprind.
Durata lor depinde si de marca, oricum pot fi refolosite daca au fost aplicate corespunzator de fiecare data, iar pe durata intregii zi nu cred ca ar trebui sa ai probleme

Mai jos ai si un video. Iti indic sa dai la 6:20 sa vezi esentialul. :)

http://www.youtube.com/watch?v=-CaaulvwkMw

1 răspuns:
| adriana1980 a răspuns:

Buna, uite mai multe detalii despre cum se aplica genele false acasa: http://www.femeii.ro/cum-sa-iti-aplici-gene-false/