| Rozzaaa a întrebat:

Buna TPU.happy
Mereu mi-am dorit sa am unghii lungi. Dar nu am reusit nici macar o singura data.
Le-am avut taiate efectiv din "carne". Acum au crescut.Problema este ca sunt foarte moi si atunci cand se mai intaresc se exfoliaza. Ce pot face sa se intareasca si sa nu mai fie exfoliate.Mentionez...nu sunt exfoliate...SUNT FOARTE EXFOLIATE!
Multumesc.:*

11 răspunsuri:
| fustiteTUTU a răspuns:

Eu iti recomand uleiul de masline. Face minuni. Fie te dai seara la cuclare pe maini, fie ziua folosesti din abundenta, acoperi maine pana la coate in pungi de plastic si prosoape sa se incalzeasca. Le tii asa 30 min.

| LexieD a răspuns:

Pai,probabil le rozi,si dea aceea sunt moi
Dar,da-le cu un lac de unghii sau oja, vei vedea ca se vor intari fara sa se exfolieze. dar daca tot nu merge, mergi la farmacie si intreaba de un tratament specialwinking

| ankybc a răspuns:

La AVON sunt niste produse pentru intarirea unghiilor si pentru prevenirea exfolierii eu una nu le-am incercat dar cica sunt bune si probabil ai si lipsa de calciu deci ia calciu

| IAmSoDifferent a răspuns:

Pai cumpara si tu un lac de unghii spacial il gasesti la AVON e ceva cu bilute de aur in el sau ceva de genu` si sigur functioneaza si o prietena de-a mea a avut aceeasi problema si si` a dat cu ce zic eu si acum are ungii frumoase big grin funda?:Sbig grinbig grinbatting eyelashes

| CristinaKti a răspuns:

Eu folosesc ulei de masline il incalzesc dar sa nu fie prea cald si tin degetele in uleiul cald cat rezist sau pana se raceste :*

| Anq209 a răspuns:

Draga Rozy, cand am citit intrebarea am inceput sa rad pentru ca eu trebuie sa le tin vreo 10 min la inmoi ca sa le tai. Daca ai vedea cate unghere am rupt laughing.Au vreo 3 cm.Si nu folosesc niciun tratament nu le ingrijesc zilnic, nu imi prea pasa de ele.Eu am cateva motive:ori le ingrijesti prea mult -atunci iti sugerez sa le mai neglijezi ca poate merge, ori nu ai calciu_atunci iti sugerez sa mananci cate un bol de cereale cu lapte sau iaurt in fiecare dimineata; ori le ti prea mult in apa (gatesti sau speli vase cumva big grin?)-apa nu face bine deloc unghilor.Dar nu spun sa nu faci nimic.Dar sa nu muncesti toata ziua daca vrei unghi. Sper ca am fost de folos.Te pup kiss.Si...te rog fontitza.Pa

| Maditzaa16 a răspuns:

Tinele tot timpu`cu oja asa se pastreaza si cresc! Oja intareste unghiile! Incearca si ai sa vezi! Am avut aceeasi problema ca tine love struck acum ma bucur d unghii mari :X si curate laughing

| NicooLetta a răspuns:

Uleiul de ricin e cel mai bun. te dai pe unghi si o sa mearga.
Il gasesti la farmacile cu doar 2 lei.
Sper ca ti-am fost de ajutor`:*

| amyamalia a răspuns:

Daca ai citi ce iti scriu te asigur ca vei avea unghii lungi. Timp de o saptamana da-te cu tratament cu b5 de la farmec. de 2 ori pe zi. dupa fiecare aplicare dupa ce solutia a intrat in unghii, da-te cu o crema pe unghii... daca la toate acestea adaugi si ulei de masline seara...pe unghii iti garantez ca vei avea unghii minunate.O seara placuta!

| ursuletzdeplush a răspuns:

Tine-le cateva minute in fiecare zi in ulei de masine caldut. Am mai auzit ca este foarte bine sa iei zinc si calciu pentru unghii si par.o prietena de-a mea ia...si are intr-adevar un par foarte lung si sanatos si unghii foarte mari tot timpul. sper sa te ajute

| Andreea_8588 a răspuns:

Buna! Si mie imi plac la fel de mult unghiile lungi si la inceput aveam acceasi problema ca tine si tot cautand "leacuri" am gasit tratamentul cu ulei. Ceea ce trebuie sa faci este sa incalzesti putin ulei (cat sa fie suportabil) si sa iti tii unghiile bagate in el putin timp.Un alt tratament care pentru mine a fost bun este Tratamentul de la Farmec pentru intarirea unghiilor pe care il poti gasi in farmacii si care nu este foarte scump si la mine chiar a dat rezultate.