| anonim_4396 a întrebat:

Buna` TPUhappy. mi se exfoliaza` unghiile sigh ce sa folosesc? ma dau seara cu elei de ricin`, vad ca ajuta la cresterea unghiilor` dar` dupa cam vreo 2 saptamani, incep sa m ise exfolieze pe rand` una cate una

3 răspunsuri:
| Alecsyyya a răspuns:

Daca dorim sa avem unghii sanatoase trebuie sa consumam zilnic alimente bogate in vitamina A, B si C, in acizi grasi Omega-3 si zinc (morcovi, peste gras, verdeturi, legume proaspete, seminte, nuci).

-Pentru a trata exfolierea unghiilor putem realiza un preparat din zeama de lamaie si ulei de masline, care se incalzeste putin. Tinem unghiile in el pana se raceste. Operatiunea se repeta in fiecare seara inainte de culcare timp de 10 zile, iar apoi saptamanal. Uleiul de masline are efect regenerator asupra unghiilor si nu numai.

-O alta solutie de a trata friabilitatea consta in folosirea vitaminei A. Vitamina A se gaseste in farmacii si are o compozitie uleioasa. Se maseaza unghiile timp de 10-15 minute cu vitamina A, insistandu-se la radacina unghiei. Prin masare se stimuleaza circulatia sangvina si hranirea unghiei.

-Sucul de lamaie are de asemenea efecte benefice asupra unghiilor rehidratandu-le. Daca introduci degetele o data pe saptamana intr-o lamaie taiata si le tii 10 minute, acestea vor fi hranite si vitaminizate.

-Unghiile se freaca cu o felie de lamaie, timp de 10 zile, de 2-3 ori pe zi.

-Drojdie de bere inmuiata cu apa de tarate de grau sau apa de faina de orez. Se face o pasta care se aplica pe unghii si se lasa 30 de minute. Tratamentul se repeta timp de 7-8 zile.

| oanamari333 a răspuns:

Foloseste calciu!

| SwwaggBabee a răspuns:

Pai din lipssa de calciu sau te dai prea mult cu lac. Daca te dai mult ccu lac,nu te da straturi groase, sau daca e din cauza lipsei de calciu, bea mai mult lapte FUNDA?