| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Unghiile mele se exfoliaza foarte repede si nu stiu dataorita carui fapt.
Se poate si din cauza pilei?
Folosesc una din metal si mentionez ca imi tai si cuticulele.
Ce as putea face sa nu mi semai exfolieze unghiile?
Funda

Răspuns Câştigător
| ღBrunette a răspuns:

Şi eu am avut probleme cu unghiile. Când am fost la salon să îmi fac manichiura, tipa aceea mi-a recomandat să folosesc pilă de carton, nu din metal. Cea de carton poate că dăunează, dar mai puţin. În rest, pentru exfoliere poţi folosi uleiul de măsline sau uleiul de ricin. Îl încălzeşti puţin şi îţi ţii 5 minuţele unghiile acolo. După aceea unghiile o să fie mai tari şi o să aibă un aspect mai îngrijit. Mai poţi folosi şi zeamă de lămâie, că şi aia e bună.

1 răspuns:
| Alynaa97 a răspuns:

Buna! si eu m-am confruntat cu aceeasi problema, dar am urmat un tratament, adica mi-am tinut unghiile in ulei de floarea-soarelui caldut vreo 3 minute in fiecare saptamana timp de o luna, iar acum pot sa-mi las unghiile sa-mi creasca fara sa mi se exfolieze sau sa-mi se rupa. Inceara si tu!