| LaFleurBelle a întrebat:

spuneti-mi si mie cum se albeste argintul big grin am o pereche de cercei de argint, care s-au innegrit putin big grin, si vreau sa-i curat :*. Funda love struck!

Răspuns Câştigător
| andreeaanda a răspuns:

Cu pasta de dinti.la mine a functionat

4 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

-intr-un vas cu o linguriţă rasă de detergent şi cu apă, se pun bijuteriile şi se dau la foc mare până începe să fiarbă iar apoi se reduce flacăra. Se lasă la fiert aprox 5 min după care se clătesc şi se pun la zvântat pe un şerveţel.

- se pun bijuteriile intr-un bol cu zeamă de lămâie sau oţet. după o jumătate de ore se clătesc cu apă şi apoi se şterg cu şervet ( de preferabil microfibră sau bumbac)

-sau există soluţie specială pentru bijuterii.Se pun în acea soluţie 5 min., apoi se scot şi se clătesc cu apă. Se pun pe un propsop şi se lasă să se scurgă de apă. Arăta că scoase atunci din casetuta.

-ori clasica metodă, freci bijuteriile de argint cu o periuţă şi pastă de dinţi.
Baftă!

| Scliparici a răspuns:

Cu bicarbonat, scrum de tigare sau pasta de dinti

| LoVe_SoRy_1997 a răspuns:

Ai putea sa ii pui in otet si sa ii lasi vreo jmatate de ora...