| anonim_4396 a întrebat:

sunt fata si am 15 ani.
E o problemă daca ma machiez zilnic absolut oriunde merg, inclusiv la școala?
Folosesc multe produse dar arată chiar natural si imi da un aspect perfect, ca de revistă.
Doar ca atunci cand sunt nemachiata nu ma recunosc... si nu mi se pare chiar ok.
Imi schimba prea mult aspectul parcă acest machiaj chiar dacă imi da extrem de multă încredere în mine ma simt ciudat, falsă, dar daca nu il port, pur și simplu nu mai sunt eu.
E o problemă?

8 răspunsuri:
| Yurisa a răspuns:

Whatever makes you happy

| sierra1 a răspuns:

Tehnic n-ar fi nici o problemă dacă și ai tăi sunt ok cu asta

| alina2k18 a răspuns:

Cat timp nu exagerezi cu straturi groase de fdt si pudra pe care le tii 12-14 ore zi e ok.
Demachiere profunda seara intotdeauna, cu demachiant sau apa micelara si dupa SPALAT cu gel neaparat si aplicat o crema buna pentru tipul tau de ten.
Foloseste produse de calitate, nu pune orice ieftinache pe fata ta, in principal fondul de ten sa fie de calitate.
E ok sa te machiezi daca asta te face sa te simti bine, important e sa ai grija si de ten dupa ce dai machiajul jos.

| Alina713 a răspuns:

Nu spune nimeni ca nu trebuie sa folosesti puțin machiaj pentru a ti scote in evidenta trăsăturile, dar odată ce este aplicat in cantități mari si zilnic devine o problema, ar trebui să înveți să te placi exact asa cum esti, machiajul este bun dar nu in fiecare zi, te îmbătrînește, nu trebuie sa faci asta pentru a fi pe placul cuiva, atata timp cat tu te simti bine in pielea ta nu conteaza ce spun ceilalți.

| Sonia822 a răspuns:

Renunta la fond de ten si anticearcan macar. Acum ai pielea perfecta, si o sa o ai pana pe la 18. De la 18 in sus imbatraneste treptat. Daca te dai mereu, la 28 pica. Apar niste gropite, asa, ca niste pori. Fiind atat de perfecta, n-ai nevoie defond de ten! Pt ca tot ce aplici pe piele intra in sange! Si de acolo prin organe! Iar fundurile de ten contin plumb, si sute de chestii nasoale, care dau fluiditate si aspect placut pe fata, dar care sunt toxice. Poate aparea o eczema, se degradeaza pielea si crapa, apar riduri pe frunte, se innegreste pielea sub ochi. Si rimelul cat mai rr, doar la intalnire. Pastreaza fard ochi, creion ochi, contur bot, ruj, fara fard obraz. Si fara creme de corp! Mergi la naturiste si ia unt de sheea, ulei de cocos pow, vara ulei esential de morcov ca sa te bronzezi.

| Adry05 a răspuns:

Eu cred că o să te afecteze pe viitor. mai ales fondul de ten și ce intră în contact direct cu pielea. cred că și tușul și rimelul pot să-ți dăuneze în timp că tot o să ți se scurgă și intra în ochi. știu că o fostă colegă de liceu a avut probleme cu ochii chiar din cauza rimelului
nu văd de ce ai purta fond de ten și așa dacă n-ai probleme pe care simți nevoia să le ascunzi...

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Adry05):

Am pistrui pe toata fața si cearcăne foarte mari...Nu stiu de ce sunt foarte neagră în jurul ochilor tot timpul

| Adry05 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

și ce au pistruii?! sunt foarte cute și un semn distinctiv care te fac unică lol
iar pentru ceacăne poți să folosești doar un anticearcăn până rezolvi problema nu trebuie să te dai cu fond de ten
folosește cremă pentru zona ochilor, bea multă apă, dormi când și cât trebuie și nu mai sta atât cu ochii în ecrane