| Gabriela949 a întrebat:

Știți cumva dacă șampoanele dedicate părului vopsit, sunt și pentru părul decolorat?

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Sampoanele pentru par vopsit sunt mai degraba pentru mentinerea culorii. Gasesti si pentru par decolorat sub denumirea de sampon pentru par fragil, uscat sau ceva de genul. Dar samponul e sampon, cat de mult ar putea ajuta un sampon la hidratarea parului? Aproape deloc. Pt asta exista balsam, masca, ulei si altele. Un par decolorat nu ar trebui intretinut niciodata doar cu sampon. La mine s-a rupt ingrozitor cand am facut greseala asta.

| Gabriela949 explică (pentru Furnicuta000):

Nu folosesc doar șampon. am o întreagă rutină, ce implică mască naturală o dată pe săptămână, șampon pentru părul uscat, balsam din aceeași gamă + ulei de păr.
întrebarea mea era una retorică, mă gândeam ce s ar întâmpla dacă mi aș spăla părul cu un șampon dedicat părului vopsit. Mulțumesc pentru răspuns!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru Gabriela949):

Aa atunci nu are rost sa folosesti sampon pentru par vopsit.
Eu folosesc head&showlders sau wash&go pentru ca ma intereseaza doar sa imi scoata uleiul de masline, de cocos si ce mai folosesc eu pentru par. Fara ulei parul meu ar fi distrus laughing
Sampoanele alea 2 in 1 sau pentru par vopsit mi se pare ca nu curata parul cum trebuie de asta le-am evitat.